Piękne wieńce, żniwne potrawy, góralska biesiada z Kapelą Póki Co, tańce na dechach z Kapelą Adaśki, przeboje w wykonaniu Dominiki Kwiatkowskiej będą atrakcjami dla mieszkańców gminy Masłów oraz gości w czasie Dożynek Gminnych, które odbędą się w niedzielę, 20 sierpnia, w amfiteatrze Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom”.
Wydarzenie rozpocznie o godzinie 13.50 dożynkowy korowód, który ruszy sprzed dworku Stefana Żeromskiego w Ciekotach. Poprowadzi go Kapela Adaśki. O godzinie 14.00 odprawiona zostanie msza święta dożynkowa ze specjalną oprawą z udziałem Chóru Masłowianie. Po niej zaplanowano obrzęd przekazania chleba. Ośpiewaniem wieńca zgodnie z obrzędem zajmie się Zespół Pieśni i Tańca Ciekoty.
Później na scenie zaprezentują się artyści z Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom”: Barczanki, Dąbrowianki, Brzezinianki, Kopcowianki, Lubrzanka, Nowe Masłowianki, Zespół Pieśni i Tańca Żeromszczyzna.
Obrzęd kiszenia kapusty zaprezentuje zespół Domaszowianie. Jak przystało na dożynki, po części ludowej rozpoczną się koncerty. O godzinie 19.00 zaśpiewa Dominika Kwiatkowska. O godzinie 20.00 na scenie wystąpi góralska kapela Póki Co, a o 21.00 rozpocznie się zabawa na dechach z Kapelą Adaśki, która na co dzień towarzyszy Zespołowi Pieśni i Tańca Ciekoty i znana jest publiczności z wykonywania zarówno świętokrzyskich oberków, ale też piosenek, które śpiewać i tańczyć będzie cała widownia.
W strefie gastronomicznej nie zabraknie regionalnych i żniwnych potraw. Będzie również wystawa płodów rolnych, a dla dzieci bezpłatna strefa dmuchańców.
Przedstawieni zostaną laureaci kulinarnego konkursu pod hasłem „Żniwna potrawa zanoszona żniwiarzom na pole”. Konkurs adresowany jest do członków Kół Gospodyń Wiejskich i zespołów działających na terenie gminy Masłów. Udział w konkursie biorą potrawy, które posiadają związek z regionem i są wyrobami wytworzonymi z wykorzystaniem w znacznej części surowców występujących na terenie gminy Masłów.
Tematem konkursu jest tradycyjna potrawa żniwna zanoszona żniwiarzom na pole. Ma być podana w takiej formie, jak bywała zanoszona prosto z kuchni na pole. Wszystkie potrawy zgłoszone do konkursu oceni jury.
Tradycyjnie już odbędzie się konkurs na najpiękniejszy dożynkowy wieniec. Reprezentacje sołectw wykonają wieńce, które formą i użytym materiałem nawiązują do tradycji wieńców dożynkowych, występujących na terenie województwa świętokrzyskiego. Najpiękniejszy wieniec będzie reprezentował Gminę Masłów podczas Dożynek Powiatu Kieleckiego. Publiczność pozna też zdobywców tytułów Aktywny Rolnik z każdego z sołectw.