Podziękowanie za plony, barwny korowód na czele z młodzieżową orkiestrą dętą, tradycyjne obrzędy dożynkowe oraz występy ludowych artystów na scenie to atrakcje Dożynek w gminie Górno, które w niedzielę, 18 sierpnia świętowano w Górnie na placu przy Małej Kadzielni. Zaprezentowano piękne dożynkowe wieńce.
Jak mówił wójt Górna Przemysław Łysak, mimo że pogoda w tym roku mocno zaskoczyła rolników i spowodowała wiele perturbacji na polach i w sadach, nigdy nie można narzekać. Co Bóg da, trzeba przyjąć. Trzeba się cieszyć z tego, co mamy. Wieś żywi cały naród, więc rolnikom trzeba dziękować za cały ich trud i świętować ten dzień, nawet w tym niezbyt korzystnym ostatnio klimacie dla rolnictwa. Mamy wieńce, składaliśmy dary, więc tradycja, kultura i folklor kwitną w Górnie mówił wójt Przemysław Łysak.
Starostami Dożynek 2024 w gminie Górno byli Iwona Mańka i Grzegorz Kozior. To oni przekazali włodarzowi gminy bochen chleba upieczony z tegorocznej mąki.
Starościna to mieszkanka Leszczyn, która wraz z mężem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 3,5 hektara. Specjalizuje się ono w produkcji roślinnej. Pani Iwona pracuje również w sklepie jako sprzedawca.
Starosta Grzegorz Kozior mieszka w Woli Jachowej. Wraz z żoną Ewą prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 9 hektarów w Nowej Słupi i Woli Jachowej. Specjalizuje się ono w uprawie roślinnej oraz zwierzęcej. Pan Grzegorz prowadzi też działalność usługową, a w wolnych chwilach lubi grać na perkusji oraz saksofonie.
Po części obrzędowej były występy lokalnych grup artystycznych i konkursy dożynkowe, wśród nich na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy Gminy Górno, w którym wzięły udział wieńce przygotowane przez Górnianecki, gospodynie z KGW w Woli Jachowej, Krajnie, Radlinie i zespół dziecięcy Górne Nutki.
Na koniec była zabawa taneczna z Kapelą SieMa.