W trosce o ekologię i emisję dwutlenku węgla powstały farmy tlenowe i miejskie pasieki – dwa projekty realizowane przez Dyckerhoff Polska w ramach strategii zrównoważonego rozwoju i troski o środowisko naturalne.
Drzewa tlenowe, których posadzono 250 sztuk, to także inicjatywa zmierzająca do redukcji emisji dwutlenku węgla. Według badań, jedno drzewo typu Oxytree może produkować około 260-300 kg tlenu rocznie. Jeden hektar plantacji drzew tlenowych redukuje około 111 ton CO2.
Sadź tlen, obniż ślad węglowy
Pierwszy z ekoprojektów związany z globalną redukcją CO2 z atmosfery, polega na założeniu farmy tlenowej w myśl zasady „Sadź tlen, obniż swój ślad węglowy”. Ślad węglowy to koszt naszego pobytu na Ziemi. Zmiany klimatyczne spowodowane czynnikami, które wynikają z działalności człowieka, są jednym z najważniejszych problemów naszej planety.
– Dyckerhoff Polska, jako przedstawiciel przemysłu, podejmuje wiele inicjatyw zmierzających do redukcji emisji CO₂. Działania te to nie tylko nasz obowiązek, ale także długofalowy czynnik sukcesu i rozwoju – mówi Mirosław Majchrowicz dyrektor zarządzający Dyckerhoff Polska.
– Jednym z nich są drzewa Oxytree, znane również jako drzewa tlenowe, niezwykle efektowne w produkcji tlenu. Wychodząc tym działaniom naprzeciw, na terenie cementowni w Nowinach posadzono ponad 250 drzew tlenowych Paulownia fortunei (Seem.) Hemsl. x Paulownia tomentosa (Thunb.) Steud.
Jest to gatunek drzew, który powstał w wyniku genetycznej modyfikacji roślin drzewiastych z rodzaju Paulownia występujących naturalnie w cieplejszych rejonach Azji, głównie w Chinach oraz Laosie i Wietnamie. Są to szybko rosnące drzewa, w których wraz z wiekiem, następuje dynamiczny wzrost wychwytywania CO2 z atmosfery (zwielokrotnienie procesów fotosyntezy w rozrastającym się aparacie liściennym), co znacząco przyczynia się do poprawy jakości powietrza. Duże liście tych drzew pochłaniają ogromne ilości dwutlenku węgla i wytwarzają kilkakrotnie więcej tlenu niż tradycyjne drzewa. Według badań, jedno drzewo typu Oxytree może produkować około 260-300 kg tlenu rocznie. To jest o wiele więcej niż większość rodzimych gatunków drzew, które zazwyczaj produkują od 100 do 150 kg tlenu rocznie. Jeden hektar plantacji drzew tlenowych redukuje około 111 ton CO2. Dzięki drzewom tlenowym zmniejszamy ślad węglowy, wspomagamy naszą planetę i oddychamy świeżym powietrzem.
Firma myśli także o lokalnej społeczności, dlatego drzewa tlenowe zasadzono wzdłuż drogi surowcowej, wykorzystywanej do transportowania surowca z kopalni Kowala do cementowni Nowiny. Drzewa tlenowe, oprócz właściwości redukcyjnych CO2 będą służyć jako naturalna bariera dźwiękochłonna.
Pszczoły w mieście
Drugi proekologiczny projekt zrealizowano w ramach akcji „Pszczoły w mieście” wspieranej przez Ligę Ochrony Przyrody. To pomysł na rozwijanie i promowanie w naszym regionie miejskiego pszczelarstwa. W związku z problemem spadku liczebności populacji pszczół miodnych w Polsce i w Europie, na terenie cementowni, w pobliżu drzew tlenowych założono pasiekę pszczelą składającą się z czterech uli.
Ma to spowodować wzrost populacji tego gatunku owada. Dom dla pszczół na terenie cementowni, przyczyni się do rozwoju tego niezwykle pożytecznego gatunku owadów.
W następnych latach planowane są kolejne plantacje drzew tlenowych oraz inne proekologiczne inwestycje, m.in. nasadzenia łąk kwiatowych.