Jak przyjmują leśnicy, w naszym kraju można spotkać około 470 gatunków dziko żyjących pszczół. Większość to tak zwane pszczoły samotnice. Niemal połowa z nich znajduje się na „czerwonej liście” i jest zagrożona wyginięciem.
Mówiąc o pszczołach, myślimy o pszczole miodnej (Apis mellifera) występującej w sąsiedztwie człowieka od wielu tysięcy lat. Gatunek ten jest faworyzowany ze względu na wytwarzany przez pszczoły miód i wosk oraz stosunkowo łatwą hodowlę.
– Pozostałe gatunki pszczół nie są tak znane, jak pszczoła miodna, ale pełnią istotną rolę zapylaczy. Najbardziej charakterystyczne gatunki to: murarka ogrodowa (Osmia rufa) i pszczolinka ruda (Andrena fulva). Pszczoły samotnice są bardzo ważne, gdyż często specjalizują się w zapylaniu tylko jednego, wybranego gatunku rośliny – informują leśnicy z Polskich Lasów.
Zalety dzikich pszczół
- są one bardzo efektywnymi zapylaczami, jedna samica murarki rudej jest w stanie zapylić tyle samo kwiatów jabłoni co 120-160 pszczół miodnych;
- część z dzikich pszczół wyspecjalizowała się w zapylaniu konkretnych gatunków roślin, na przykład lepiarka zapyla prawie wyłącznie kwiaty bluszczu;
- nie wytwarzają one miodu, bo ich jedynym celem jest zapylenie roślin;
- posiadają wprawdzie żądła, ale nie są agresywne i używają ich sporadycznie;
- jeśli zdecydujemy się na zaproszenie pszczół do ogrodu nie musimy otaczać ich specjalną opieką, same o siebie dobrze zadbają;
- są w pełni ekologicznym środkiem wspierającym zwiększenie plonów.
Aby przyciągnąć dzikie pszczoły do ogrodu, trzeba stworzyć im sprzyjające warunki. Warto sadzić obficie kwitnące rośliny, które wytwarzają duże ilości nektaru. Wśród polecanych gatunków są: hyzop lekarski, lawenda, lebiodka pospolita oraz macierzanka tymianek.
W celu zapewnienia pszczołom schronienia powieście w ogrodzie hotel dla owadów lub specjalny domek dla dzikich pszczół. Najlepiej umieścić go w słonecznym, dobrze widocznym miejscu na wysokości 15-2 m. Domek czy hotel możemy wykonać sami lub kupić w sklepie.