W bieżącym roku obowiązują nowe zasady Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Oprócz dopłaty podstawowej do jednego hektara powierzchni użytków rolnych, płatność do gospodarstwa będzie można zwiększyć poprzez realizację ekoschematów. Jednym z nich jest biologiczna ochrona upraw.
Ekoschematy to nowy rodzaj płatności bezpośrednich za realizację praktyk korzystnych dla środowiska, klimatu i dobrostanu zwierząt, które wykraczają ponad podstawowe wymogi określone w warunkowości. Realizują wszystkie cele środowiskowe i klimatyczne WPR dotyczące łagodzenia zmiany klimatu i przystosowywania się do niej, wspierania zrównoważonego rozwoju i ochrony zasobów naturalnych.
Jeden z ekoschematów polega na zastosowaniu zabiegu ochrony roślin z wykorzystaniem biologicznej ochrony roślin przy użyciu preparatów mikrobiologicznych zgodnie z etykietą danego środka. Ma to wyeliminować konieczność wykonania zabiegu chemicznego. Preparaty mikrobiologiczne muszą być zarejestrowane jako środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu zezwoleniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zabieg chemicznym środkiem ochrony będzie dopuszczony tylko w ostateczności, gdy nie będzie możliwa eliminacja patogenów poprzez preparaty mikrobiologiczne. Płatność przyznawana będzie do powierzchni gruntów rolnych. Szacowana stawka płatności podstawowej wynosi ok. 89,89 EUR/ha.