Rośliny energetyczne i trawy odporne na suszę były w centrum zainteresowania odwiedzających Strefę Innowacji podczas Dnia Otwartego w Świętokrzyskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.
– Prezentujemy rolnikom biomasę przerobioną na pellet, brykiety i mamy także biomasę odpadową z produkcji obróbki nasion gryki, sorga z których produkować można jednorazowe naczynia Jest to jeden z elementów działania Grupy Operacyjnej „Naczynia z młyna”. Prezentujemy też różnorodność nasion kukurydzy, fasoli, które są elementem działalności Krajowego Centrum Roślinnych Zasobów Genowych – mówi Grzegorz Żurek, sekretarz naukowy w Instytucie Hodowli i Aklimatyzacji Roślin.
– Jeśli chodzi o produkcję energii odnawialnej promujemy rośliny wieloletnie, przede wszystkim trawy wieloletnie i rożnik przerośnięty. To roślina, która raz wysiana do gleby potrafi plonować nawet przez kilkanaście lat. Nie wymaga zbyt dużych nakładów na uprawę, może nawet zostać na zimę na polu. Z karp, odrostów korzeniowych pojawiają się nowe rośliny i plantacja wiosną rośnie od nowa. Nawet przy okresowych deficytach wody.
Rożnik przerośnięty to olbrzymia roślina wieloletnia, która dorasta do 250 cm wysokości. Ma duże sztywne liście, specyficznie ułożone względem łodygi, które łączą się ze sobą, tworząc zagłębienie, w którym zbiera się woda. Jest więc wodopojem dla ptaków i tym samym przyciąga je do ogrodów. Wabi też owady, ponieważ jest wydaje bardzo duże ilości nektaru. Kwitnie długo, od lipca do października. Pszczelarze powinni szczególnie zwrócić na tę roślinę uwagę.
– Mamy także w naszych zasobach gatunek trawy tropikalnej – proso różgowate, które toleruje deficyty wody wytwarza bardzo silny system korzeniowy, dzięki czemu jest w stanie sprostać okresowym deficytom wody – mówi Grzegorz Żurek.