Producenci mięsa w Europie obawiają się nieuczciwej konkurencji w przypadku wejścia w życie porozumienie Unii Europejskiej z Mercosurem.
Produkcja mięsa w krajach Mercosur (Brazylia, Argentyna, Paragwaj i Urugwaj) jest od 20 do 40 procent tańsza niż w krajach Unii Europejskiej. Rolnicy w krajach europejskich, którzy muszą liczyć się z unijnymi wymogami środowiskowymi, obawiają się nieuczciwej konkurencji ze strony państw południowoamerykańskich.
To właśnie hodowcy zwierząt odegrali wiodącą rolę w fali protestów przeciwko umowie na początku grudnia, kiedy to Komisja Europejska ogłosiła finalizację ciągnących się od 25 lat negocjacji.
„Brazylia jest czwartym co do wielkości producentem wieprzowiny na świecie, za Chinami, UE i USA, a krajowa produkcja cały czas rośnie. Powinno to niepokoić Hiszpanię, która jest wiodącym europejskim eksporterem wieprzowiny, a jej głównym rynkiem zbytu są kraje UE. Według ministerstwa rolnictwa w 2023 roku hiszpański eksport w UE wyniósł 1,5 mln ton, podczas gdy 1,27 mln ton trafiło do krajów trzecich” – napisał hiszpański dziennik „ABC”.
Komisja Europejska zapowiada, że wołowina, wieprzowina i drób zaliczane będą do produktów „wrażliwych”, dlatego będą podlegać kwotom i taryfom celnym.
/PAP/