Od końca czerwca aż do jesiennych przymrozków w końcu września czy nawet w październiku na działkowych grządkach może być uprawiana fasola szparagowa. Ze względu na łatwość w uprawie i wyborny smak jest ona jednym z ulubionych warzyw Polaków.
Jak zapewnić sobie świeże strąki fasoli z działki przez cały sezon?
Jak mówi Edward Galus, prezes Okręgu Świętokrzyskiego Polskiego Związku Działkowców, z jego doświadczeń i obserwacji wynika, że działkowcy sieją fasolę szparagową 1-2 razy w sezonie – w maju i czerwcu, natomiast przy częstszym wysiewie na opróżniających się grządkach, można mieć fasolę do spożycia aż przez ponad trzy miesiące.
– Pierwsze nasiona fasoli karłowej wysiewam pod koniec kwietnia, wbrew zaleceniom uprawowym, że fasolę jako warzywo ciepłolubne siejemy w drugiej dekadzie maja. Uprawę przykrywam podwójną warstwą geowłókniny, która zabezpiecza ją przed niską majową temperaturą. Robię tak od wielu lat i do tej pory żaden wysiew w tym terminie nie przemarzł. Wysiewam oczywiście wczesne odmiany, które zaczynają plonować pod koniec czerwca. Wysiewy fasoli powtarzam zależnie od roku od 5 do 7 razy. Z reguły po rzodkiewce, sałacie, cebuli z dymki, czosnku ozimym. Nasiona różnych odmian fasoli wysiewane są co 10- 14 dni do 20 lipca, co zapewnia zbiory strąków przez tak długi okres. Pamiętajmy, aby ostatnie wysiewy dotyczyły odmian o krótkim okresie wegetacji zwanych wczesnymi (65- 70 dni) – mówi Edward Galus.
Gdzie najlepiej rośnie fasola?
– Najlepsze stanowisko dla fasoli jest stanowisko słoneczne lub lekki półcień. Gleba winna być próchniczna, przepuszczalna, ale i na lekkiej, piaszczystej, zasilonej kompostem lub dawką startową mieszanki mineralnej wieloskładnikowej też urośnie. Jako warzywo z grupy bobowatych pobiera ona wolny azot z powietrza. Nie stosuję też w uprawie fasoli nawożenia pogłównego – wyjaśnia doświadczony ogrodnik.
Nasiona należy wysiewać na głębokość 2-3 centymetrów. Ważne jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności gleby, która potrzebuje dużo wody w okresie kiełkowania, kwitnienia i wiązania strąków.
– W mojej uprawie nie stwierdziłem konieczności ochrony fasoli przed chorobami czy szkodnikami. Należy jednak chronić ją przed ślimakami, które chętnie zjadają i uszkadzają siewki roślin – dodaje Edward Galus.
Świeże strąki fasoli w zależności od pogody zbieramy co 2-3 dni.
Przy fasoli szparagowej tycznej jest trochę inny cykl i sposób jej uprawy. Fasolę karłową dzielimy też z uwagi na kolor strąków na zielono- i żółtostrąkowe oraz o wąskich i szerokich strąkach.
– Na swojej działce najczęściej uprawiam odmiany: Elektra, Maxidor, Korona, Polka, Laurina, Sonesta, Tytania, Deline, Bona, Esterka, Esterka, Oxinel, Ferarri, Presto – poleca Edward Galus.