W centrach ogrodniczych i na zielonych ryneczkach w województwie świętokrzyskim trwa sezon na sadzonki roślin ogrodowych. Wśród szerokiej oferty rozsady roślin ozdobnych są floksy, dekoracyjne i pachnące rośliny, nadające się szczególnie do ogrodów i na rabaty utrzymane w stylu rustykalnym. Co to za rośliny?
Floksy – wieloletnie byliny rodem z Ameryki Północnej można spotkać nie tylko w przydomowych ogrodach, ale ich łany często dziko porastają znaczne tereny w Polsce.
Są zaliczane do rodziny wiesiołkowatych i kwitną przez całe lato oraz jesienią. W naturze występuje około 80 odmian floksów. Kwiaty te są wykorzystywane w ogrodnictwie jako cięte lub jako rośliny okrywowe. Mogą dorastać nawet do 120 cm wysokości. Floksy znakomicie sprawdzą się w donicach i na rabatach.
Popularne w Polsce odmiany floksów to:
floks wiechowaty – bardzo intensywnie pachnący gatunek, dorastający na wysokość od 80 do nawet 120 cm. Biel, czerwień, odcienie różu – to tylko niektóre barwy, jakie reprezentują te kwiaty. Floksy wiechowate kwitną od końca czerwca aż do września.
floks szydlasty – zimozielona bylina, występująca w naturalnym środowisku na obrzeżach lasów lub na nieużytkach. Jest często uprawiany w ogrodzie, a swoją nazwę zawdzięcza swoim ostro zakończonym igiełkowatym liściom.
floks rozłogowy – nazwą nawiązuje do rozłogów, za pomocą których się rozrasta. Jest doskonałą rośliną okrywową, ale sprawdzi się także jako roślina zadarniająca. Polecany do zasadzenia na skalniakach lub pod koronami drzew. Rośnie od kwietnia do czerwca. Pięciopłatkowe kwiaty o pięknym wybarwieniu zaczynają wówczas wyrastać na długich łodyżkach. Zimozielone liście tej rośliny tworzą dość zwarte kępki o wysokości 15 -20 cm.
Jak je uprawiać? Uprawę floksów najlepiej rozpocząć od nasion, ale można też oczywiście zdecydować się na sadzonki, które trzeba wysadzać w słonecznych lub lekko ocienionych miejscach.
Podłoże, na którym sadzi się floksy, musi być próchnicze, przepuszczalne, żyzne, wzbogacone kompostem. Sadzonki floksów najlepiej sadzić późną wiosną, gdy miną przymrozki albo we wrześniu lub październiku. Młode rośliny sadzić należy w odległości od 40 do 60 cm od siebie. Duża przestrzeń jest wskazana, bo floksy szybko i gęsto się rozrastają.
Floksy należy regularnie podlewać, zwłaszcza w okresach susz i upałów. W czasie kwitnienia floksy powinno się nawadniać raz w tygodniu. Jeśli na dworze jest bardzo ciepło, musisz o tym pamiętać dwa razy w tygodniu. Strumień wody nie może mieć kontaktu z liśćmi i kwiatami.
Najłatwiejszym sposobem rozmnażania floksów jest podział roślin. Inną opcją jest rozmnażanie przez sadzonki korzeniowe lub pędowe. Wykonuje się to wiosną lub jesienią.
Charakterystyczne dla ogródków wiejskich są też takie rośliny, jak: bratki, cynie, groszek pachnący, kosmosy, lwie paszcze, maciejki, malwy, nagietki, nasturcje, niezapominajki, słoneczniki oraz krzewy, takie jak: forsycje, jaśmin, kalina, bez oraz róże.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________