Lilie, floksy, lawenda, malwy, naparstnice, ostróżki, kosmosy, mieczyki, słoneczniki, tawułki, lobelie, lwie paszcze, aksamitki, nagietki, maciejka, rozchodnik, chabry, gipsówka, begonie – w lipcu w ogrodach rozkwita najwięcej roślin ozdobnych. Warto poznać floksy.
W pełnej krasie podziwiać można róże, hortensje, a powojniki, fasola ozdobna i groszek pachnący pną się i otulają altany i trejaże.
– Trzeba pamiętać, że w tym okresie rośliny wymagają szczególnej troski – podlewania, nawożenia, ochrony przed szkodnikami i chorobami oraz regularnego odchwaszczania – mówi Edward Galus, prezes Okręgu Świętokrzyskiego Polskiego Związku Działkowców.
Na uwagę, oprócz modnych obecnie roślin kwitnących, zasługują floksy. Dawniej obecne we wszystkich przydomowych ogrodach, dzisiaj ustępujące nieco miejsca w nowocześnie zaaranżowanych zielonych przestrzeniach.
– A szkoda, bo mają odmian bez liku i każdy wśród nich znajdzie jakąś do swojego ogrodu. Odmian ogrodowych naliczyć można przynajmniej 30, a występujących w naturze około 80. Ładnie wyglądają zarówno sadzone w kompozycjach, jak i samodzielnie na rabacie. Odpowiednio pielęgnowane cieszą pięknymi kwiatami od końca czerwca aż do jesieni. W naszym ogrodzie wciąż są popularne i zachwycają kształtem, kolorem i zapachem – mówi Maria Achtelik z ogrodu działkowego Społem w Kielcach.
Floksy to kwiaty o intensywnym zapachu, osiągają wysokość od 80 do 120 cm. Najczęściej spotyka się je w kolorach bieli, czerwieni, różu i fioletu. Ich kwiatostany są całkiem spore.
Dobrze poradzą sobie na przepuszczalnych, żyznych próchniczych glebach w miejscach słonecznych lub półcienistych. Im miały będą więcej słońca, tym obficiej zakwitną.
Uprawa floksów jest łatwa, ponieważ przede wszystkim potrzebują częstego podlewania, szczególnie w czasie upałów czy susz. Floksy podlewa się bezpośrednio do ziemi. Moczenie pędów oraz kwiatów może zwiększyć ryzyko ataku szkodników lub wystąpienia chorób.
Ważne jest nawożenie. Warto je regularnie nawozić, aby kwitły obficie. Kwiaty te nie tolerują nawozów mineralnych. Najlepiej jest sięgać po mieszanki do roślin kwitnących.
Na rabaty należy zaprosić floksy późną wiosną, po niebezpieczeństwie przymrozków lub jesienią. Sadzonki floksów należy sadzić w odległości ok. 40-60 cm. Wymagają dużo przestrzeni, ponieważ rozrastają się szybko, tworząc gęste kępy. Po przekwitnięciu kwiaty oraz uschnięte pędy należy usunąć.