Żółte krzewy forsycji zwiastują wiosnę. Zanim przekwitną, warto zbierać ich kwiaty i parzyć z nich herbatkę, robić nalewki lub dodawać do sałatek. To już ostatnie dni na skorzystanie z dobrodziejstw, jakie daje nam ten krzew.
Kwiaty forsycji mają wiele właściwości zdrowotnych, zawierają bowiem saponiny oraz flawonoidy takie jak antocyjany, lignany, kwercetyna, rutyna.
Rutyna wspomaga działanie witaminy C, działa uodparniająco na organizm, rozkurczowo i antyoksydacyjnie. Lekko uspokaja i wycisza oraz wzmacnia naczynia krwionośne.
Dzięki kwercetynie forsycja działa przeciwzapalnie. Neutralizując działanie histaminy łagodzi skutki alergii, w tym podrażnień skórnych.
Dzięki saponinom preparaty z forsycji są moczopędne i antybakteryjne. Mają właściwości antywirusowe, przeciwgrzybiczne i wykrztuśne.
Kwiaty forsycji obniżają poziom glukozy we krwi. Przyspieszają wchłanianie składników pokarmowych, wydzielanie soków żołądkowych i śluzu.
Kwiaty forsycji dobroczynnie działają na osoby zmagające się z zaburzeniami pracy wątroby, zbyt wysokim ciśnieniem, problemami z naczyniami krwionośnymi (żylaki, pękające naczynka, hemoroidy, żylaki kończyn). Sprawdzą się również przy jaskrze, zaćmie, stanach zapalnych spojówek i „zmęczonych” oczach.
Antocyjany czynią forsycję przydatną również w kosmetyce, utrzymując dobry stan skóry dzięki wspieraniu elastyny i włókien kolagenowych. Można śmiało powiedzieć, że jest doskonała dla tych, którzy chcą lekko przyhamować procesy starzenia się. Napar z kwiatów forsycji świetnie sprawdzi się do przemywania podrażnionej skóry lub oczu.
Kwiaty forsycji zbiera się między marcem, a początkiem maja. Najlepiej robić to przed południem, w słoneczny dzień, podobnie jak inne zioła. Nie zbiera się kwiatów z krzewów rosnących przy drogach. Zarówno w kuchni jak i w medycynie wykorzystuje się zarówno same płatki jak i całe kwiaty. Po zebraniu kwiatów należy je rozsypać na białej tkaninie i pozostawić na minimum godzinę.
Suszenie kwiatów powinno się odbywać w przewiewnym i zacienionym miejscu. Wykorzystując suszarkę należy pamiętać, że nie powinno się ustawiać zbyt wysokiej temperatury, najwłaściwsza to 35-40 stopni Celsjusza. Wysuszone kwiaty trzyma się w zamkniętych słoikach w ciemnym miejscu.
Jak zrobić herbatkę z forsycji? Aby zaparzyć herbatkę z forsycji wystarczy garść świeżych lub suszonych kwiatów forsycji, zebranych w czystej okolicy i delikatnie opłukanych pod zimną wodą. Następnie należy wrzucić kwiaty do filiżanki i zalać miękką, najlepiej filtrowaną, wodą o temperaturze około 60 stopni Celsjusza. Przykryć i parzyć przez kilka minut.
Jak zrobić nalewkę z forsycji? 100 g kwiatów forsycji wsypać do butelki lub słoja. Dolać 500 ml czystej wódki o zawartości alkoholu 50-procentowego. Butelkę lub słoik zakręcić, potrząsnąć kilka razy i odstawić w ciemne miejsce na 14 dni. Codziennie należy zawartością potrząsać, a po dwóch tygodniach przecedzić i odcisnąć na sicie kwiaty. Można dodać również miód, co wzbogaci nalewkę smakowo i wartościowo. Słodka nalewka nie jest wskazana dla osób z cukrzycą.