Forum Nowoczesnego Rolnictwa – platforma do wymiany doświadczeń i współpracy między różnymi sektorami związanymi rolnictwem trwało przez całą środę, 29 maja, w Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach. Głównymi tematami była Wspólna Polityka Rolna, wyzwania przyszłości, rolnictwo 4.0, rolnictwo niskoemisyjne, a także cele środowiskowe a efektywność produkcji.
Jak mówił obecny w Kielcach minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski, przez 20 lat obecności Polski w Unii Polska, nasza wieś wykonała ogromny skok w rozwoju. Jednak jest jeszcze wiele spraw, które należy uporządkować.
Okazja do tego będzie już od przyszłego roku.
– Pierwszego stycznia 2025 roku Polska przejmuje prezydencję w Unii Europejskiej na pierwsze pół roku, a więc będziemy mieli wpływ na kształtowanie poglądów nowej Komisji Europejskiej, dlatego musimy zaproponować różne działania w całokształcie funkcjonowania Unii Europejskiej i między innymi w obszarze klimatu, energii czy bezpieczeństwa – mówił minister Siekierski.
– Aby dokonać zmian, musimy się zastanowić, co się zmieniło w rolnictwie świętokrzyskim, bo zmieniło się więcej niż to wynika z pobieżnej obserwacji. Procesy przemian, które następują w kulturze agrarnej, prowadzą do tego, że trzeba uporządkować przepływ ziemi, tak żeby nikt na tym nie stracił – mówił minister.
Jak poinformował minister, jest już propozycja ustawy o dzierżawach, skierowana do rolników, którzy będą swoją ziemię dzierżawić innym rolnikom.
Jak mówił: – Chodzi o to, aby mogli oni korzystać ze wszystkich świadczeń KRUS i innych i aby nie ponosili kosztów podatków od dzierżaw, a ci rolnicy, którzy będą tę ziemię dzierżawić i uprawiać, mogli korzystać z ekoschematów, dopłat do paliwa czy wsparcia w przypadku klęsk – mówił Czesław Siekierski.
Jak tłumaczył minister Siekierski, te regulacje są niezbędne, ponieważ jest duży przepływ ziemi zawierany obecnie na ustne umowy.
– Chcemy to uporządkować, aby procesy, nie będąc obciążeniem administracyjnym, dawały pewne świadczenia i możliwości – mówił Siekierski.
Wśród głównych tematów Forum w Kielcach było między innymi podsumowanie 20 lat obecności Polski w Unii Europejskiej. O przełomowych wydarzeniach w tym czasie w rolnictwie mówił między innymi zaproszony na Forum profesor Czesław Nowak z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
– Jaka jest po 20 latach sytuacja w Polsce? Żyjemy w czasach przełomu, po raz pierwszy w większość ludności mieszka w miastach, a nie na wsiach. Kolejna ważna zmiana jest taka i występuje także po raz pierwszych w dziejach, że rolnictwo nie jest już głównym miejscem zatrudnienia. Również po raz pierwszy, dla całej ludzkości na świecie, obserwujemy, że jest trzy razy więcej ludzi z nadwagą i otyłością niż ludzi głodnych. Do tej pory zawsze było odwrotnie. Żyjemy w wyjątkowych czasach – przytaczał dane profesor Czesław Nowak.
Jak mówił profesor, w 2003 roku biedniejsze od Polski były tylko trzy kraje – Łotwa, Bułgaria i Rumunia.
– Po 20 latach za nami w tym rankingu są: Rumunia, Węgry, Słowacja, Łotwa, Chorwacja, Grecja i Bułgaria. Widać więc, jak wykorzystaliśmy ten czas w Unii Europejskiej. Przed 20 laty w Unii Europejskiej było 7 procent ludności zajmujących się rolnictwem, a obecnie jest to jedynie 4 procent i te 4 procent nie będzie już dostawało, tak jak wcześniej wielkich pieniędzy. Ta tendencja będzie zniżkowa – tłumaczył profesor Nowak.
Jak wygląda sytuacja w rolnictwie w Polsce?
– W Polsce rolnictwem zajmuje się 8 procent obywateli, ale sytuacja wygląda tak, że w każdej wsi jest zaledwie kilku rolników, którzy faktycznie zajmują się rolnictwem – mówił profesor Nowak.
Według naukowca, najtrudniejszym czasem dla polskich rolników był okres pomiędzy okresem niedoborów w końcu socjalizmu a przystąpieniem do Unii Europejskiej, kiedy to zachodnie kraje Unii otrzymywały dopłaty do rolnictwa, a Polacy nie. Ta sytuacja zmieniła się w 2004 roku, po wstąpieniu Polski do Unii.
Dyskusja toczyła się podczas kilku paneli. Mowa była między innymi o Wspólnej Polityce Rolnej dla rolnika, o wyzwaniach przyszłości w ramach rolnictwa 4.0, technologicznej transformacji polskiej wsi.
Gospodarzem wydarzenia był profesor Zbigniew Koruba – rektor Politechniki Świętokrzyskiej. W ciekawych panelach dyskusyjnych wystąpiło wielu prelegentów, między innymi: Agnieszka Pietrzak – dyrektor ŚODR, Wojciech Legawiec – prezes ARiMR,
Marian Hnatko – zastępca dyrektora ARiMR w Kielcach, Mirosław Fucia – prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej w Kielcach.