Jedną z norm dotyczących utrzymania gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego w dobrej kulturze rolnej zgodnej z ochroną środowiska (Good Agricultural and Environmental Condition – GAEC) jest GAEC 6: Minimalna pokrywa glebowa w najbardziej newralgicznych okresach.
Normy i wymogi warunkowości w 2023 roku
Zasady przyznawania płatności dla gospodarstw rolnych, zawarte w Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, będą uzależnione od spełnienia norm i wymogów tzw. warunkowości. Jest ona oparta na zbiorze przepisów, które będą musiały być przestrzegane w gospodarstwie jako minimalne normy i wymogi. Składa się z podstawowych wymogów w zakresie zarządzania (Statutory Management Requirements – SMR) oraz norm dotyczących utrzymania gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego w dobrej kulturze rolnej zgodnej z ochroną środowiska (Good Agricultural and Environmental Condition – GAEC), określonych w załączniku III do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2021/2115.
Beneficjenci ubiegający się o interwencje w formie płatności bezpośrednich na podstawie rozporządzenia dotyczącego planów strategicznych lub interwencje w ramach II filaru na podstawie art. 70, 71 i 72 tego rozporządzenia, zobowiązani są do przestrzegania norm i wymogów w ramach warunkowości. W przypadku nieprzestrzegania tych obowiązków konsekwencją będzie odpowiednie zmniejszenie przyznanych płatności.
Małe gospodarstwa o powierzchni nieprzekraczającej 5 ha użytków rolnych zostaną objęte uproszczonym system kontroli warunkowości. W ramach tego systemu nie będą weryfikowane obowiązki warunkowości, gdy można wykazać, że przypadki niezgodności nie mają poważnych konsekwencji dla osiągnięcia celów warunkowości.
Norma GAEC 6: Minimalna pokrywa glebowa w najbardziej newralgicznych okresach
Celem normy jest utrzymanie okrywy ochronnej gleby w okresie jesienno-zimowym, która przyczynia się do ochrony gleby przed erozją i utratą materii organicznej gleby. Ponadto wpływa ona także na ograniczenie spływu nawozów i związków biogennych do wód, przez co ogranicza ich zanieczyszczenie.
Na powierzchni stanowiącej co najmniej 80 proc. gruntów ornych, wchodzących w skład gospodarstwa rolnego utrzymuje się okrywę ochronną gleby w okresie od dnia 1 listopada do dnia 15 lutego.
Jako spełnienie wymogów normy uznaje się:
- okrywę roślinną (uprawy ozime, trawy na gruntach ornych, bobowate drobnonasienne i ich mieszanki z trawami międzyplony ozime),
- pozostawienie ścierniska,
- grunty pokryte resztkami pożniwnymi,
- grunty pokryte mulczem.
W uprawach trwałych utrzymuje się okrywę ochronną gleby w międzyrzędziach w okresie od dnia 1 listopada do dnia 15 lutego.
Anna Witas
Przygotowano na podstawie Metodyki doradzania do świadczenia usług doradczych w ramach PS WPR na lata 2023-2027 – Ocena dostosowania gospodarstwa rolnego do norm i wymogów warunkowości Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie