Owoce Gali należą do czołówki najchętniej kupowanych jabłekJabłko – jadalny, kulisty owoc drzew z rodzaju jabłoń... More w Europie. Zaważyły o tym jej walory smakowe, jako jabłkaJabłko – jadalny, kulisty owoc drzew z rodzaju jabłoń... More deserowe jak i do przetworów.
Gala jest bardzo starą odmianą jabłekJabłko – jadalny, kulisty owoc drzew z rodzaju jabłoń... More. Pochodzi z Nowej Zelandii, a uzyskano ją w 1934 r. ze skrzyżowania odmian Orange Red i Golden Delicious. Od 1962 roku jest odmianą bardzo popularną. W 1992 roku została wpisana do polskiego Rejestru Odmian.
– Gala znana jest importerom i konsumentom na całym świecie – podkreślił Marcin Piesiewicz, konsultant ds. sadownictwa, podczas 30. Spotkań Sadowniczych. – To owoce o gładkiej skórce, pokrytej pomarańczowo-czerwonym, jaskrawym rumieńcem.
Wśród zalet wymienia m.in. późniejszy termin kwitnienia co zmniejsza ryzyko przemarzania kwiatów, umiarkowaną siłę wzrostu drzew, mniejszą podatność na parcha, wcześniejszy termin zbioru, łatwiejszą organizację pracy w gospodarstwie, co ważne termin zbioru nie pokrywa się z innymi odmianami, ponadto dobrze znosi transport, co jest kluczowe przy wysyłkach kontenerowych.
– Niestety nie nadaje się na wszystkie stanowiska. Ponadto jest wrażliwa na choroby kory i drewna, ma tendencję do drobnienia. Warto tez się zastanowić jaką galę wybrać: tzw. piaskowaną czy z rumieńcem rozmytym – zaznacza.
Marcin Piesiewicz podkreśla, że Gala stwarza więcej problemów dla sadownika, ale jest łatwiejsza do sprzedaży dla handlowca. Wymaga też przerzedzania, aby uzyskać jak najwięcej dużych owoców, takich powyżej 70 mm.
– Kluczowy jest termin zbioru, który przypada w połowie września. Później przy opadach lub zmianie temperatur, Gala może szybko pękać, skraca się również jej okres przechowania. JabłkaJabłko – jadalny, kulisty owoc drzew z rodzaju jabłoń... More te należy przechowywać w temperaturze jednego stopnia Celsjusza, w chłodni o kontrolowanej atmosferze – wartości dwutlenku węgla na poziomie od 1,8 do 2,0 proc. i tlenu na poziomie 1,2 proc. Nie jest to jednak odmiana do długiego przechowywania – dodaje.
Gala uprawiana jest na całym świecie. To nr 1 w USA. W 2021 roku w Europie wyprodukowano ok. 1,5 mln ton jabłekJabłko – jadalny, kulisty owoc drzew z rodzaju jabłoń... More tej odmiany. W Polsce – 330 tys. ton gdzie jej udział w produkcji wynosi 7,9 proc., a zapasy na 1 grudnia 2022 – 11,8 proc.
Gala ma bardzo dużą ilość tzw. sportów (klonów). Najbardziej popularne to Must, Schniga, Brookfield.