Grzyby, których gatunki można w naszym kraju liczyć w tysiącach, nie są wskazane dla wszystkich. Trzeba wiedzieć, gdzie należy je zbierać i w jakiej ilości spożywać.
– Pomimo wartości odżywczych oraz właściwości prozdrowotnych grzyby mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia człowieka. Mają one bowiem tendencję do pobierania i kumulowania zanieczyszczeń, w tym szkodliwych dla zdrowia metali ciężkich, jak: ołów, kadm, rtęć i arsen. Dlatego wybierając miejsca, w których zbieramy grzyby, starajmy się wybierać te oddalone od szlaków komunikacyjnych, zakładów przemysłowych czy terenów poprzemysłowych, ponieważ metale ciężkie kumulują się w glebie, a stamtąd pobierane są przez grzybnie – informuje Katarzyna Sowa-Cichecka, dyrektor Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Kielcach.
Ołów wprowadzony do organizmu człowieka prawie w całości przechodzi do krwi i łączy się z białkami osocza. Część tego pierwiastka gromadzona jest w kościach, z których nawet po wielu latach pod wpływem zaburzeń metabolizmu może być ponownie uwalniany do krwi. Najbardziej narażone na zatrucie ołowiem są: wątroba, nerki, szpik kostny i mózg.
Kadm jest szczególnie niebezpieczny z uwagi na jego łatwe wchłanianie do organizmu i długotrwałą akumulację w: wątrobie, nerkach, trzustce, jelitach, gruczołach oraz płucach. Działa bardzo toksycznie na organizm, wywołując zaburzenia metabolizmu wapnia, zmiany nowotworowe czy chorobę nadciśnieniową.
Rtęć natomiast jest kumulowana w tkance mózgowej, powodując uszkodzenie centralnego układu nerwowego – zaburzenia wzroku, mowy i porażenie kończyn. Przyczynia się też do rozwoju choroby Alzheimera.
Arsen zaś kumuluje się przede wszystkim w kościach, wątrobie, nerkach oraz włosach i jest pierwiastkiem silnie kancerogennym, czyli rakotwórczym.