Kiermasz Sztuki Ludowej, tajemnice kuchni regionalnej, warsztaty etnograficzne i sztuki ludowej, a także koncert muzyki ludowej – takie atrakcje odbędą się w sobotę, 12 października w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach podczas Festiwalu „Folkowe Kolory Kultur”.
Festiwal „Folkowe Kolory Kultur” będzie spotkaniem muzyki folkowej, bogactwa polskiej tradycji, sztuki ludowej i kuchni regionalnej. Ma na celu nie tylko przybliżenie różnorodnych stylów muzyki folkowej, ale i zachęcenie artystów do kreatywnej współpracy, a dla publiczności będzie miejscem wspólnej zabawy, integracji i promocji bogatej tradycji ludowej w nowoczesnym wydaniu.
Festiwal trwał będzie w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach od godziny 12 do 17. Na Kiermaszu Sztuki Ludowej będzie można podziwiać i kupić rękodzieło lokalnych artystów – rzeźby, malarstwo, wyroby z drewna i ceramiki, łączące piękno i tradycję.
Kuchnię regionalną zapewni Koło Gospodyń Wiejskich w Dzierążni. Wśród tradycyjnych potraw, które zaprezentują będzie słynna Kaczka po Dzierąsku. Posłużą także swoją wiedzą dotyczącą kuchni ekologicznej i tradycyjnej.
Odbędą się także Warsztaty Etnograficzne z dr Alicją Trukszyn. Autorka „Kalendarza zwyczajów ludowych” przedstawi najważniejsze obrzędy i tradycje przypisane do poszczególnych pór roku i świąt religijnych.
– Będzie to okazja do zgłębienia historii i znaczenia dawnych zwyczajów ludowych oraz ich wpływu na życie codzienne dawnych mieszkańców naszego regionu. Warto poznać lokalną tradycję i odnaleźć we współczesności jej znaczenie – mówi Alicja Trukszyn.
Podczas Warsztatów Ceramiki z uznanym artystą Zdzisławem Nowakiem będzie można poznać tajniki wyrobów z gliny i samodzielnie stworzyć swoje dzieło.
– Podczas takich spotkań można odkryć w sobie duszę artysty. Ja właśnie należę do takich osób i chętnie opowiem o tym zainteresowanym – mówi Zdzisław Nowak, najmłodszy artysta w Stowarzyszenia Twórców Ludowych.
W Koncercie Muzyki Ludowej wystąpią kapela ludowa „Działoszacy”, założona przez Adama Kocerbę i „Drewutnia”, zespół inspirujący się muzyką Ziem II Rzeczpospolitej, a zwłaszcza kulturą łemkowską, ukraińską, rusnacką oraz muzyką z Ziemi Lubelskiej i Małopolski.
A po koncercie odbędzie się Jam Session, podczas którego kapele „Działoszacy” i „Drewutnia” zaproszą publiczność do wspólnego muzykowania. Artyści liczą, że spontaniczna improwizacja połączy różne tradycje muzyczne w nową, niepowtarzalną całość.