Zespół Śpiewaczy Górnianecki z Górna szykuje wieniec dożynkowy. – W tym roku będziemy go prezentować w imieniu naszej gminy na dożynkach powiatowych w Górnie – mówi członkini zespołu Marianna Krzos.
Jaki będzie w tym roku wieniec dożynkowy przygotowany przez Górnianecki?
– Będzie miał kształt korony zwieńczonej monstrancją. Mamy już gotowy stelaż zrobiony z drutu i ładnie pomalowany, docięte zboże i zaczynamy wieniec wić. Pracy jest sporo, szczególnie przy monstrancji. To wręcz koronkowa robota. Powstaje ona z pojedynczych ziaren jęczmienia, które nanoszone są na formę za pomocą igły – wyjaśnia Marianna Krzos, członkini zespołu.
Jak informuje, w wieńcu znajdą się tradycyjnie kłosy wszystkich zbóż z naszych pól, suszony zatrwian o bardzo dekoracyjnych kwiatach, len, proso oraz kwiaty. Praca przy wieńcu co roku trwa około trzech tygodni.
– Najbardziej pracochłonne jest zdobienie wieńca roślinnością. Przy wiciu wieńca pracują przede wszystkim kobiety, ale pomagają też mężczyźni, do których należy zrobienie stelaża, interesują się tym także nasze wnuki. Dzieci, szczególnie te najmłodsze, chętnie przyglądają się pracy i słuchają naszych opowieści o tej tradycji, pytają też o szczegóły – mówi Marianna Krzos.
Wieniec powstaje w pomieszczeniach gospodarczych członkiń zespołu.
– Pośpiewamy przy tym, porozmawiamy, to czas spędzony na wsi bardzo wesoło. Od kiedy pamiętam, ta tradycja jest u nas kultywowana. Nie wiadomo tylko, czy nasze dzieci będą ją kontynuowały – zastanawia się gospodyni.
Dożynki gminne i powiatu kieleckiego odbędą się w tym roku 28 sierpnia w Górnie.
– Będziemy na nich z dumą reprezentować naszą gminę – mówi Marianna Krzos.