Gospodarstwa z przetwórniami, regionalne smakołyki, miejsca związane z turystyką wiejską i zdrowotną czy przykłady przedsiębiorczości na wsiach poznało w czasie pobytu w Kielcach i regionie świętokrzyskim 400 uczestników Europejskiego Parlamentu Wiejskiego. Czterodniowe wydarzenie kończy się w czwartek, 15 września.
Przypomnijmy, piąta edycja tego międzynarodowego wydarzenia trwa w Targach Kielce, jest organizowana przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. W cztery dni Centrum Kongresowe gości ponad 400 przedstawicieli z 40 państw.
Przedstawiciele państw poznawali przedsiębiorcze walory województwa świętokrzyskiego. Po terenach wiejskich gości oprowadzali przedstawiciele Lokalnych Grup Działania „Wokół Łysej Góry”, „Perły Czarnej Nidy”, „Dorzecze Bobrzy”, „Królewskie Ponidzie”, „Białe Łąki”, „Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Wsi Świętokrzyskiej”, „Nad Czarną i Pilicą” oraz „Razem na piaskowcu”.
Każda z wycieczek dotyczyła innego zagadnienia. Tematyka była zróżnicowana – od przedsiębiorczości, przez systemy opieki nad dziećmi i osobami starszymi, turystykę wiejską i uzdrowiskową, zakłady pracy, po folklor i bogactwo kulinarne.
Goście sprawdzali, jak działają zakład przetwórstwa mięsa Haliny Kowalczyk czy produkcja soków Elżbiety Kot. Kosztowali przysmaków, a potem zwiedzili Wieś Średniowieczną w Hucie Szklanej.
Inny szlak wiódł przez gospodarstwa agroturystyczne w gminie Bodzentyn – „Na wzgórzu”, „Lniana Przystań” z tradycjami tkackimi, Pensjonat Marysieńka, a także Ośrodek Twórczego Rozwoju i Turystyki Konnej „Ignacówka”. Kolejna ekipa przyglądała się działalności w gminach Chęciny, Morawica i Nowiny.
Z wieloma wrażeniami goście wrócili z tężni solankowej w Busku-Zdroju. Zaciekawieni byli też inwestycjami w gminie Stopnica związanymi z łagodzeniem zmian klimatu przez odnawialne źródła energii, w tym panele fotowoltaiczne i pompy ciepła.
Biznesowym przykładem dla tworzenia miejsc pracy była gmina Baćkowice, gdzie władza samorządowa współpracuje z przedsiębiorcami. Powstały tu szwalnia, żłobek, dom opieki nad osobami starszymi, w przyszłym roku ruszy biogazownia. Nie brakło prawdziwego świętokrzyskiego folkloru z występami, popisy dały także dziecięce zespoły Radosne Notatki i Młode w gminie Mirzec.
Po wizytach uczestnicy parlamentu wrócili do Targów Kielce. Tu zaprezentowali się na stoiskach. Wzajemnie częstowali się, kosztowali i dyskutowali. Były wina ze Słowacji, Rumunii i Litwy, kiełbasy i wędliny z Serbii, Chorwacji i Bułgarii, a także litewskie i szwedzkie cukierki, czekolady i ciastka. Turcja przygotowała owoce suszone, zaś Grecja – sery.