Koło Gospodyń Wiejskich Drożejowice promuje zdrową żywność, opartą na darach polskich lasów. Panie wystartowały w ogólnopolskim konkursie Lasów Państwowych „Natura od kuchni”.
Choć ich orężem są słynne drożejowickie kiszonki, panie postanowiły spróbować swoich sił w „dzikiej kuchni” i przygotować potrawy na bazie dobrodziejstw z lasów.
– Lasy są nie tylko fabryką tlenu i jednym z ulubionych miejsc do wypoczynku. Od dawien dawna były dla ludzkości cennym źródłem pożywienia – podkreśla należąca do koła Kazimiera Chłoń. – Las poza drewnem dostarcza nam ziół, owoców runa leśnego, igliwia wykorzystywanego do produkcji olejków eterycznych, a także np.: soku z brzozy i mięsa zwierząt łownych – wymienia.
W środę (28 września) panie przygotowały m.in. degustację dań z produktów wprost z leśnej natury. Wszyscy, którzy pojawili się w klubie seniora w Skalbmierzu, mogli spróbować zupy z podgrzybków z pęczakiem, pierogów z kapustą i grzybami, a także pierogów z ciasta drożdżowego i bułek drożdżowych z jagodami. Owoce, grzyby i zioła gospodynie zebrały z lasu w Michałowie i Ostrowie.
– Jagód w lesie było niewiele. Ale my, zaradne gospodynie, zapasy jagód zrobiłyśmy wcześniej. Dzięki temu mogłyśmy je wykorzystać do bułeczek i pierogów. Leśne produkty są mało znanym rarytasem, np. młodzież nie wiedziała, że można jeść mięso z kuropatwy, które co ciekawe znakomicie komponuje się z jabłkami i jest zdrowe – mówi.
Tomasz Zagrobelny z Nadleśnictwa Pińczów informuje, że konkurs „Natura od kuchni” polega na promocji lasów i zdrowego trybu życia, a także naturalnych produktów pochodzenia leśnego, takich jak np. owoce i zioła. Dodaje, że są one pozbawione środków ochrony roślin i są w pełni naturalne. Konkurs promuje także produkty pochodzenia zwierzęcego, np. mięso z dzika, sarny i jelenia. Tomasz Zagrobelny podkreśla, że są to mięsa zdrowe, z niewielką ilością tłuszczu.
– Konkurs ten skierowany do Kół Gospodyń Wiejskich, które realizują go poprzez promowanie na różnego rodzaju festynach i dożynkach produktów naturalnych pochodzenia leśnego, a także przez akcje takie jak: warsztaty edukacyjne promujące zdrową żywność, wycieczki promujące zdrowy tryb życia bliski naturze – mówi.
Tomasz Zagrobelny dodaje, że wszyscy mogą korzystać z płodów runa leśnego: jagód, grzybów, malin, borówek, kwiatów, gałęzi i innych fragmentów roślin, pod warunkiem, że nie ma w nim roślin będących pod ochroną. Chodzi m.in. o storczyki, grzyby takie jak smardze.
Konkurs trwa do 30 września. Po jego zakończeniu organizatorzy planują zebrać i wydać w publikacji „Dzika kuchnia. Dobre z lasu” – najlepsze regionalne, domowe przepisy wykorzystujące leśne produkty. Książka kucharska z lokalnymi przepisami wiejskich gospodyń będzie dostępna m.in. w formie darmowego pliku pdf, na stronie Lasów Państwowych.