Choroby zgorzelowe – to najczęściej występujące choroby na ogórku, ale także na melonie, kawonie, cukinii i dyni. Sprawcami zgorzeli są grzyby z rodzaju m.in.: Fusarium solani, Pythium, Rizoctonia solani, Phytophthora i Alternaria.
Do najgroźniejszych chorób zgorzelowych dyniowatych zaliczyć możemy:
- zgorzel siewek,
- fuzaryjną zgorzel dyniowatych.
Obie jednostki chorobowe są groźne we wczesnej fazie wzrostu siewek i młodej rozsady.
Zgorzel siewek – często nazywana „czarną nóżką”, należy do chorób, które atakują rośliny dopiero wschodzące. Często w fazie liścieni da się zauważyć więdnięcie młodych roślin, a potem ich zamieranie. Nierzadko jest to zjawisko masowe przy dużym porażeniu siewek. Źródłem choroby są zainfekowane podłoże lub/i nasiona. Występowaniu choroby sprzyja zbyt głęboki i gęsty siew nasion oraz m.in. zbyt wilgotne podłoże do wysiewu.
Fuzaryjna zgorzel dyniowatych – występuje zazwyczaj w uprawach (np. ogórka) pod osłonami, bardzo rzadko w uprawie gruntowej. Jest to choroba odglebowa, a patogen zakażający młode rośliny może przetrwać w podłożu i na elementach konstrukcyjnych osłon (folii, szklarni) nawet kilka lat.
Dlatego w uprawie np. ogórka pod osłonami niezmiernie ważne jest zachowanie 3-4 letniej przerwy w uprawie dyniowatych po stwierdzeniu jednostki chorobowej lub/i termiczne odkażanie gleby. Innym czynnikiem ograniczającym występowanie chorób zgorzelowych jest w miarę płytkie sadzenie roślin na miejscu stałym oraz umiarkowane podlewanie roślin.
Do ochrony przed zgorzelami roślin dyniowatych należy używać środków zarejestrowanych w aktualnym programie ochrony roślin warzywnych na dany rok.
Małgorzata Miłek