W styczniu 2023 r. na terenie Polski odnotowano 11 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków HPAI w gospodarstwach komercyjnych oraz sześć przypadków u dzikiego ptactwa. Województwo świętokrzyskie jest obecnie wolne od ptasiej grypy.
Sytuacja epizootyczna jest zdaniem doktora Bogdana Konopki – Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii na razie dobra, ale niepokoją ogniska zlokalizowane na obszarach ościennych województw i pozostałych regionach kraju.
– W naszym województwa sytuacja epizootyczna jest dobra, wokół nas stwierdza się ogniska grypy ptaków, w związku z tym siedzimy jak na szpilkach, w obawie przed tą chorobą. Wystąpienie takiego ogniska wiąże się z obostrzeniami, z zakazem eksportu, który skutkuje także zaprzestaniem handlu mięsem, jajami i tu zaczyna się problem cenowy, dochodowy, ekonomiczny w rolnictwie.
W 2022 roku w Polsce odnotowano 68 ognisk, 96 przypadków HPAI. Łącznie utrzymywane było w nich ponad 2,07 mln sztuk drobiu.
W grudniu 2022 r. ogniska choroby w Polsce dotyczyły województw: łódzkiego, mazowieckiego, lubelskiego, opolskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.
Dwa przypadki/ogniska HPAI wykryto u łabędzi niemych w powiecie koneckim ul. Browarna, „Stawy na Browarach”.
Przypomnijmy. Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 – nie jest groźny dla ludzi, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla gospodarstw.
Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa grypy ptaków H5N8 są zarażone dzikie ptaki. Niestety, przyczyną bywa też człowiek, dlatego należy bezwzględne przestrzegać zasad bioasekuracji:
- przetrzymywać drób w przeznaczonych do tego celu pomieszczeniach bez możliwości swobodnego poruszania się po otwartym wybiegu;
- zabezpieczyć paszę dla drobiu przed dostępem zwierząt dzikich;
- nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany;
- nie poić drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki;
- stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem;
- stosować maty regularnie nasączane aktywnym środkiem dezynfekcyjnym w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób.
Należy niezwłocznie zgłaszać każdy przypadek podejrzenia wystąpienia choroby zakaźnej drobiu (np. nagły spadek nieśności; nagłe zwiększone padnięcia drobiu) do odpowiednich osób i instytucji (powiatowy lekarz weterynarii, lekarz weterynarii prywatnej praktyki, wójt/burmistrz/prezydent miasta).
Objawy kliniczne wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) mogące wystąpić u drobiu to m.in.
- osowiałość,
- gwałtowny spadek/utrata produkcji jaj, miękkie skorupy jaj,
- pojawienie się objawów nerwowych,
- zasinienie i obrzęk grzebienia i dzwonków,
- silne łzawienie, obrzęk zatok podoczodołowych, kichanie, duszność,
- biegunka.
Padnięcia ptaków mogą być nagłe, bez widocznych objawów. Śmiertelność wśród ptaków może dochodzić do 100 proc.