Na Liście Produktów Tradycyjnych województwa świętokrzyskiego w 2010 roku, w kategorii Wyroby piekarnicze i cukiernicze, wpisano gryskę z Bliżyna – rodzaj chleba żytniego, bułki i placka drożdżowego w jednym. Uznanie zyskała u gospodyń i piekarzy w całej północnej części naszego regionu.
Gryska z Bliżyna wypiekana jest w wąskich prostokątnych foremkach. Ma wypieczoną, rumianą, ale miękką skórkę, a smak i zapach podobny do świeżo wypieczonego chleba. Smakuje wyśmienicie i nic dziwnego, że w Bliżynie i okolicach wypiekana jest do dziś.
O grysce z Bliżyna niektórzy mówią „swojski chleb”. Jej nazwa pochodzi od głównego składnika, którym jest tak zwana gryśna, czyli trzeciego gatunku mąka. Jest ona gruboziarnista i ciemniejsza od tych lepszych gatunków. Do przygotowania gryski używa się od lat wody lub mleka, drożdży, odrobiny cukru i soli do smaku.
Gryska początkowo pieczona tylko w gminie Bliżyn, zyskała jednak uznanie na szeroką skalę w sąsiadujących powiatach. Smakowała i smakuje do dzisiaj także mieszkańcom ziem: koneckiej, iłżeckiej, szydłowieckiej, przysuskiej, a nawet skarżyskiej. Obecnie wypiekana jest jednak z mąki lepszych gatunków, mielonej w nowocześniejszych młynach.
Jak podają etnografowie, gryska z Bliżyna była znana i pieczona na tym terenie na długo przed II wojną światową.