Poinsecja, zwana też gwiazdą betlejemską to jeden z symboli Bożego Narodzenia. Dlaczego zyskała tak dużą popularność i jak powinna być pielęgnowana, by cieszyła oczy?
Gwiazda betlejemska jest rośliną ozdobną, która kwitnie w grudniu. Pochodzi z krajów Ameryki Środkowej i Północnej. Już na początku XIX wieku jej walory zostały docenione, a niedługo potem wyhodowano odmiany, które lepiej adaptowały się do niższych temperatur klimatu europejskiego. W ten sposób gwiazda betlejemska szybko dołączyła do grona najczęściej kupowanych roślin doniczkowych na świecie. To roślina piękna, lecz także wymagająca.
Roślina wygląda w grudniu jak gwiazda, którą umieszcza się na szczycie świątecznego drzewka. Symbolizuje ona gwiazdę, która pojawiła się na niebie w czasie narodzenia Jezusa Chrystusa.
– W doniczce osiąga wysokość do 50 centymetrów. Ma ciemnozielone liście o długości 15-20 centymetrów oraz przylistki o intensywnej barwie – przeważnie są one czerwone, jednak mogą być też żółte, białe lub kremowe. Przylistki na pierwszy rzut oka wyglądają jak kwiat, ponieważ przybierają kształt rozet. W ich środku znajduje się właściwy kwiatostan gwiazdy betlejemskiej, który ma zielonkawą barwę i jest pozbawiony płatków. Te wszystkie elementy układają się w całość, która tworzy klimat Bożego Narodzenia – mówi Adam Cyganek, hodowca roślin doniczkowych z Krakowa.
I dodaje: – Niesłusznie uważa się, że gwiazda betlejemska w doniczce to roślina jednoroczna, a nawet jednorazowa. Bardzo często obumiera tuż po świętach, ponieważ nie ma odpowiedniego stanowiska w mieszkaniu lub uległa wychłodzeniu w czasie transportu z kwiaciarni. Jeśli poświęcimy jej wystarczająco dużo czasu i uwagi, może zakwitnąć ponownie. Wymaga jednak specyficznych warunków i starannej pielęgnacji.
Warto zauważyć, że w Stanach Zjednoczonych gwiazda betlejemska ma nawet swoje święto – 12 grudnia przypada National Poinsettia Day (tłum. Narodowy Dzień Poinsecji). To nieprzypadkowa data, ponieważ jest to rocznica śmierci Joela Poinsetta, któremu gwiazda betlejemska zawdzięcza swą sławę. W meksykańskiej tradycji to roślina znana jako Flores de Noche Buena (tłum. Kwiaty Świętej Nocy) obecna jest od XVII w., kiedy to zaczęła być wykorzystywana podczas procesji i do ozdabiania ołtarzy.
Szacuje się, że w okresie przedświątecznym sprzedaje się około 500 milionów sztuk na całym świecie.