Dawniej kojarzyła się z biedą, obecnie hodowla kóz staje się coraz popularniejszym i modniejszym sposobem na życie. Jakie są obowiązki hodowcy kóz?
Hodowla kóz występuje w Polsce głównie w niewielkich gospodarstwach ekologicznych i agroturystycznych, a także w małych gospodarstwach rodzinnych. Według stanu na koniec października 2023 roku w komputerowej bazie danych IRZ zarejestrowanych było 10 274 siedzib stad oraz 61 430 kóz – informuje Joanna Polak ze Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
Zwierzęta te nie należą do wymagających, dlatego ich hodowla jest możliwa na terenach, na których utrudniona jest inna działalność.
Kozy od wiosny do jesieni są pasione na łąkach, zimą muszą mieć zabezpieczoną karmę, tj. siano, słomę, buraki pastewne i owoce.
Zwierzęta muszą być objęte opieką weterynaryjną. Należy również zgłosić stado do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz zwierzęta oznakować: zwykłym kolczykiem, kolczykiem elektronicznym, zwykłą opaską elektroniczną na pęcinę, kapsułką ceramiczną lub wszczepionym transponderem lub tatuażem.
Właściciel stada musi też prowadzić elektroniczną Księgę Rejestracji Stada.
Obowiązkiem rolnika jest również zgłaszanie zdarzeń dotyczących zwierząt, takich jak: zgłoszenie zwierzęcia po urodzeniu i po jego oznakowaniu, przemieszczenie zwierzęcia czy ubój. Określone są ścisłe terminy zgłaszania tych zdarzeń.
Rolnicy trzymający kozy mogą liczyć na dodatkowe finansowe wsparcie z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Płatności są ściśle określone i zależne między innymi od liczby posiadanych zwierząt.
Wszystkie informacje na temat prowadzenia hodowli kóz są dostępne w oddziałach terenowych ARiMR.