Wyniki ostatniego spisu rolnego potwierdziły trend zmniejszania się liczby gospodarstw rolnych. W województwie świętokrzyskim w ciągu 10 lat liczba gospodarstw rolnych zmniejszyła się o 16,8 tys., do poziomu 79,9 tys. w 2020 roku. Zmniejszyła się też ich średnia powierzchnia – wynika z danych Urzędu Statystycznego w Kielcach. Spis rolny oraz spis ludności i mieszkań pokazały też, ile jest gospodarstw rolnych i mieszkańców związanych z rolnictwem.
Dlaczego zmniejsza się liczba gospodarstw rolnych?
– Powoduje to zmniejszająca się liczba gospodarstw mniejszych, których powierzchnia wynosi do 15 ha użytków rolnych, podczas gdy rośnie liczba gospodarstw o powierzchni użytków rolnych 15 ha i więcej. W efekcie średnia powierzchnia gospodarstwa rolnego w województwie świętokrzyskim w latach 2010-2020, jak wynika z danych Urzędu Statystycznego w Kielcach, zwiększyła się o 1 ha do 6,3 ha użytków rolnych. Jest to jednak jedna z najmniejszych średnich powierzchni, co daje naszemu województwu dopiero 14. lokatę w kraju – mówi dr hab. Sławomir Pastuszka, profesor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, Wydział Nauk Ścisłych i Wydział Prawa i Nauk Społecznych.
Jak podaje Urząd Statystyczny w Kielcach, dzięki połączeniu danych ze Powszechnego Spisu Rolnego 2020 z danymi o osobach wchodzących w skład gospodarstw domowych ze Spisu Ludności i Mieszkań 2021 można bliżej przyjrzeć się jak wygląda stan i struktura ludności w gospodarstwach domowych użytkowników gospodarstw rolnych.
Wyniki NSP 2021 pokazały, że w województwie świętokrzyskim jest 370,8 tys. gospodarstw domowych, z tego co 5., czyli 19,4 proc. było gospodarstwem z użytkownikiem gospodarstwa rolnego (wyższy odsetek odnotowano tylko w lubelskim – 22,2 proc.).
Ludności związanej z rolnictwem jest w województwie 26,5 proc., co daje nam pod tym względem drugie miejsce w kraju (po lubelskim – 30,1 proc.). Przeciętna liczba osób w świętokrzyskim gospodarstwie domowym wyniosła w 2021 roku niewiele ponad trzy osoby, a w gospodarstwie domowym z użytkownikiem gospodarstwa rolnego ponad cztery osoby.
Użytkownikami gospodarstw rolnych w naszym województwie częściej byli mężczyźni (66,3 proc.). Przeszło co drugi użytkownik indywidualnego gospodarstwa rolnego (55,9 proc.) był w wieku powyżej 50 lat.
Gospodarstwa domowe z użytkownikiem gospodarstwa rolnego składały się przeważnie z osób w wieku produkcyjnym (61,0 proc.). Osoby w wieku poprodukcyjnym stanowiły niewiele ponad 21 proc., a dzieci i młodzież (osoby w wieku przedprodukcyjnym) 18 proc.
Mniej korzystnie wygląda struktura wieku ludności wchodzących w skład wszystkich świętokrzyskich gospodarstw domowych. Osoby w wieku produkcyjnym stanowiły tu niewiele ponad 58 proc. Wyższy był natomiast odsetek osób w wieku poprodukcyjnym – blisko 25 proc., a niższy w wieku przedprodukcyjnym 17 proc.