Na Dolnośląskim Festiwalu Dyni 2022 we Wrocławiu rozstrzygnięto coroczny konkurs na najcięższą dynię rosnącą na polskich plantacjach.
Po precyzyjnym zważeniu za zwycięską w konkursie uznano okaz ważący prawie 900 kg. Rekordowo ciężki okaz ważył dokładnie 898,5 kg i trzeba go było podnosić specjalną maszyną.
Konkurs odbywa się co roku w Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu. Święto dyni to nie tylko wybór najcięższych i najdziwniejszych okazów, ale także okazja do degustacji potraw dyniowych, warsztatów dla dzieci i zabaw muzycznych.
Dynia to coraz bardziej popularna roślina w Polsce. Aby jej uprawa mogła być efektywna stanowisko powinno mieć odczyn pH zbliżony do 6,5-7,0. Gleba powinna być zasobna w K i Ca. Pole powinno być nasłonecznione i dobrze nawodnione.
W Polsce uprawia się gównie dynie olbrzymią i zwyczajną. Wśród dyni zwyczajnej są odmiany o dużych, owalnych owocach (dynia makaronowa), o owocach spłaszczonych (patison) i z owocami wydłużonymi (cukinia i kabaczek). Wśród odmian są formy o długich pędach płożących lub pnących się albo o zwartej i wzniesionej formie krzaczastej lub półkrzaczastej (dynia olbrzymia).
Owoce dyni są bogate w składniki odżywcze. Dynia jest też często uprawiana dla owoców, używanych do marynat i marmolady oraz różnych potraw. Miąższ dyni dobrze wpływa na działanie przewodu pokarmowego, wydzielanie żółci, poprawia gospodarkę wodną organizmu i przemiany soli oraz wzmacnia system immunologiczny.
Owoce zawierają węglowodany, białka, a także karoteny, stanowiące prowitaminę A i sole mineralne: fosfor, potas, cynk, sód, siarka i magnez. Nasiona mają działanie przeciwpasożytnicze. Działają skutecznie m.in. przeciw robaczycom i tasiemczycom u bydła i świń. W oleju z pestek dyni jest wysoka zawartość kwasów tłuszczowych nienasyconych i nasyconych oraz witaminy K, karotenoidów i tokoferoli.