Świętokrzyskie godki i obrzędy oraz potrawy o recepturze starszej niż 50 lat – to wszystko złożyło się na organizowane w Suchedniowie podwójne święto, czyli przegląd zespołów obrzędowych „Tak bywało przedtym wszędzie” oraz Święto Kaszy.
Agnieszka Włodarczyk-Mazurek z Suchedniowskiego Ośrodka Kultury Kuźnica zaznacza, że to okazja do przypomnienia tradycji obyczajowych i kulinarnych.
– Chcemy przypominać dawne smaki, potrawy przygotowywane z produktów znanych naszym babciom. Dziś w kuchni używamy wielu importowanych produktów, a warto przypominać to, co w naszej kuchni najlepsze. W poprzednich edycjach Święta Kaszy oczekiwaliśmy potraw wykorzystujących kaszę, teraz zaprosiliśmy koła gospodyń wiejskich do przygotowania dania, którego receptura ma przynajmniej pół wieku. To zachęta do poszukania przepisów w starych zeszytach czy książkach kucharskich oraz przeniesienia się w świat sprzed lat.
W konkursie godek świętokrzyskich pierwsze miejsce zajął Zygmunt Wiśniewski.
– Zawsze lubiłem gwarę i obyczaje ludowe, jako mały chłopiec chodziłem na wesela i zabawy, nawet wbrew woli rodziców. Gwara jest mi bliska, podobnie jak tematy, które poruszam, zawsze opowiadają o życiu chłopów i wsi.
Drugie miejsce przypadło Józefie Buckiej, która przygotowała tekst o pijawkach. Jak podkreślała – poza warstwą humorystyczną – zawsze stara się przekazać w swoich monologach wartości moralne.
– Wiele można powiedzieć żartem, niedosłownie, ale tak, aby trafiło do odbiorców. Moim zdaniem kultura wiejska jest bardzo ważna i trzeba ja przypominać i rozwijać.
Na scenie w kategorii obrzędów i zwyczajów zaprezentowali się:
- Koło Gospodyń Wiejskiej „Celinianki” („Wicie wionka”),
- Zespół Folklorystyczno-Obrzędowy „Sołtyski” („Wyskubek”),
- Koło Gospodyń Wiejskich „Alebabki” („Prządki”),
- Koło Gospodyń Wiejskich w Skarżysku Kościelnym („Brama weselna”),
- Koło Gospodyń Wiejskich w Przybyszowie („Gdzie jesteś moja Karmazynko?”),
- Koło Gospodyń Wiejskich „Ściegnianie” („Kiszenie kapusty w wiejskiej rodzinie z pomocą sąsiadów”)
- Stowarzyszenie „Wzdolskie Kołowrotki” („Miondlenie lnu”).
W kategorii „godki” na scenie wystąpili:
- Barbara Latała („Diabły z wojciechowskiego mostu”),
- Włodzimierz Grzelka („Jak chłop zamieszkał w mieście”),
- Zofia Szafraniec („Jak to teściowa opowiadała”),
- Zygmunt Wiśniewski („Zdążyć przed burzą”),
- Józefa Bucka „Pijofki”,
- Szymon Płusa („Jak to dawniej w wojsku bywało”)
- Lidia Głuszek („Mój pierwszy raz na Wierzbniku”).
Jury oceniało zgodność z tradycją regionu w warstwie obyczajowej i językowej, dobór i wykorzystanie rekwizytów oraz ogólny wyraz artystyczny i postanowiło, że w kategorii „godki” I miejsce zajął Zygmunt Wiśniewski (nagroda 1000,00 zł), drugie Józefa Bucka (800,00 zł), a trzecie Lidia Głuszek (600,00 zł). Natomiast w kategorii obrzędowej zwyciężyły „Wzdolskie Kołowrotki” (2000,00 zł), przed „Sołtyskami” (1700,00 zł) i „Celiniankami” (1500,00 zł).
Celem przeglądu była promocja kultury ludowej, wymiana doświadczeń pomiędzy uczestnikami przeglądu, aktywizacja zespołów i grup folklorystycznych do oryginalnej prezentacji piękna i bogactwa kultury materialnej i duchowej regionu, zachowanie od zapomnienia i przekazanie kolejnym pokoleniom cennych wartości kultury i tradycji oraz szukanie ciekawych form pracy teatralnej.
Zadanie dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna”.