Dwadzieścia lat Polski w Unii Europejskiej przyniosło duże zmiany w rolnictwie, także świętokrzyskim. Przykłady inwestycji zrealizowanych u nas dzięki wsparciu unijnemu zaprezentowano w Świętokrzyskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego.
Konferencja, która odbyła się w Świętokrzyskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach miała tytuł „Nowoczesne rozwiązania w rolnictwie z wykorzystaniem środków unijnych”.
W jaki sposób fundusze unijne wpłynęły na rozwój rolnictwa w regionie świętokrzyskim na przestrzeni dwudziestu lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej? Przedstawiciele Świętokrzyskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – zastępcy dyrektora Marian Hnatko i Tomasz Bilski przedstawili konkretne przykłady inwestycji zrealizowanych dzięki wsparciu unijnemu.
Chodzi między innymi o modernizację gospodarstw, rozwój infrastruktury wiejskiej czy programy wspierające młodych rolników, a także innowacyjne rozwiązania wprowadzane do gospodarstw dzięki środkom z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW), w tym systemy nawadniania, odnawialne źródła energii oraz nowoczesne technologie hodowlane i uprawowe.
Na konferencji podkreślono również, że dzięki funduszom unijnym wiele gospodarstw zyskało możliwość zwiększenia swojej konkurencyjności na rynku poprzez zakup nowoczesnych maszyn, wdrażanie ekologicznych metod produkcji oraz rozwój lokalnych rynków zbytu.
Omówiono założenia Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (, który stanowi podstawę wsparcia dla świętokrzyskich rolników w nadchodzących latach.
Marian Hnatko i Tomasz Bilski zwrócili uwagę na nowe możliwości finansowania, które mają na celu zwiększenie odporności gospodarstw na zmiany klimatyczne oraz wspieranie zrównoważonego rolnictwa. Podkreślili znaczenie ekoschematów, które promują praktyki przyjazne dla środowiska, takie jak ograniczenie stosowania chemikaliów, zróżnicowanie upraw czy działania mające na celu ochronę bioróżnorodności. Wskazali również na instrumenty wsparcia dla młodych rolników oraz dla gospodarstw podejmujących inwestycje w modernizację i cyfryzację. Prelegenci zwrócili także uwagę na rolę szkoleń i doradztwa, które będą kluczowe w skutecznym wdrażaniu założeń PS WPR. Wspomnieli o programach wspierających wymianę wiedzy i innowacje, które mają pomóc świętokrzyskim rolnikom w dostosowaniu się do nowych wyzwań i wymagań rynkowych. Podkreślili, że nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej daje szansę na dalszy rozwój regionu i zwiększenie jego konkurencyjności na tle innych obszarów Polski i Europy.