Jeśli decydujemy się na uprawę warzyw ozimych lub zbiór warzyw zimą, trzeba pomyśleć o doborze odpowiednich osłon. To jednak nie jedyny gwarant przezimowania warzyw w dobrej kondycji. Istotny też jest wybór odpowiedniego miejsca i sposobu uprawy warzyw.
Zbiór większości gatunków warzyw powinien zakończyć się w październiku lub w pierwszej dekadzie listopada. Nie dotyczy to jednak warzyw, które uprawiamy na zbiór zimowy – jak pietruszka uprawiana na natkę, rukola, roszponka czy brukselka.
Dotyczy to również warzyw zimujących w gruncie – tak zwanych warzyw ozimych.
– Nasiona takich warzyw wysiewane są późną jesienią, tak aby nie skiełkowały przed nadejściem zimy. Do warzyw ozimych zaliczyć możemy ozime formy szpinaku, cebuli, ząbki czosnku, koper, pietruszka, a także wczesne odmiany marchwi. Zazwyczaj są to odmiany warzyw odporne na niskie temperatury, ale zimy bez okrywy śnieżnej mogą spowodować duże straty plonu na wiosnę. Aby temu zapobiec producenci małoobszarowi mogą okrywać swoje niewielkie poletka lub grupy warzyw włókniną o grubości 30 g/m2. Oczywiście dla każdej grupy warzyw osłony będą różniły się między sobą – mówi Małgorzata Miłek ze Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
Jak informuje, w przypadku porów zimujących w gruncie można użyć osłon w postaci niskich tuneli wykonanych z folii perforowanej. Najwygodniejszym materiałem do okrywania warzyw jest włóknina, którą możemy rozciągnąć wzdłuż zagonów upraw, takich jak: szpinak, cebula, pietruszka itp. Brzegi osłon należy wtedy obsypać ziemią lub przyszpilić specjalnymi szpilkami. Inaczej będziemy postępować z osłanianiem warzyw, które chcemy w czasie zimy zbierać jak: brukselka czy cebula siedmiolatka. Części tych warzyw – mimo spowolnionej wegetacji – można z powodzeniem zbierać w ciągu całej zimy, jednak wcześniej musimy wykonać niskie rusztowanie z desek lub grubych listew drewnianych, na które rozłożymy włókninę, chroniącą nie tylko przed niskimi temperaturami, ale też przed mokrym śniegiem. Niektóre warzywa, jak brukselka, wymagają okrycia dopiero przed nadejściem pierwszych mrozów.
W ogródkach przydomowych możemy wykonać indywidualne – pojedyncze – osłony ze słomy tzw. chochoły lub też okryć pojedyncze rośliny np. brukselkę tzw. kapturem z włókniny.