Zbiory zbóż trwały u nas w tym roku od połowy lipca do początku sierpnia. Pogoda sprzyjała żniwom, ale przez wiosenne zawirowania aury plony zbóż ozimych były niższe od ubiegłorocznych. Zboża jare obrodziły lepiej niż w zeszłym roku.
Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane na temat produkcji zbóż w Polsce w 2024 roku. Jaki to był rok dla tych upraw?
Zbiory zbóż rozpoczęły się powszechnie w drugiej połowie lipca. Pogoda sprzyjały na ogół prowadzeniu prac żniwnych, które na obszarze całego kraju z sukcesem zakończono w pierwszej dekadzie sierpnia. Dotyczyło to zarówno zbioru zbóż ozimych, jak i jarych.
Według prowadzonych szacunków, specjaliści oceniają, że powierzchnia uprawy zbóż ogółem w 2024 roku wyniosła około 7,1 mln ha, w tym powierzchnia zasiewów zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi – około 5,7 mln ha. Jaki areał obsiano poszczególnymi zbożami?
Pszenicę uprawiano na około 2,4 mln ha, żyto na około 0,7 mln ha, jęczmień wysiano na około 0,7 mln ha, owies na ponad 0,5 mln ha, pszenżyto zajęło ponad 1,1 mln ha gruntów uprawnych, a mieszanki zbożowe zajęły około 0,3 mln ha.
Według szacunków statystyków plony zbóż ogółem – łącznie z kukurydzą na ziarno, gryką, prosem i pozostałymi roślinami zbożowymi – wyniosą około 49,4 dt/ha, tj. o 0,5 dt/ha, czyli o 1 procent mniej od plonów ubiegłorocznych, a plony zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi wyniosą 44,7 dt/ha, czyli o 0,9 dt/ha – o 2 procent mniej od plonów z roku ubiegłego.
Plony zbóż ozimych razem z ozimymi mieszankami zbożowymi oszacowano na 47,5 dt/ha, co stanowi o 1,3 dt/ha, czyli o 2,7 procent mniej od plonów z roku ubiegłego.
Plony zbóż jarych łącznie z jarymi mieszankami zbożowymi oszacowano na 34,7 dt/ha, to jest o 0,7 dt/ha – o 2,1 procent więcej od plonów ubiegłorocznych.
Zbiory zbóż ogółem, łącznie z kukurydzą na ziarno, gryką, prosem i pozostałymi roślinami zbożowymi, ocenia się na około 35,0 mln t, czyli o 0,9 mln t – o 2,4 procent mniej w stosunku do zbiorów ubiegłorocznych.
Zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi oszacowano na 25,4 mln t, to jest o 1,1 mln t – o 4,1 procent mniej w porównaniu do zbiorów ubiegłorocznych.
Zbiory zbóż ozimych wyszacowano na 21,2 mln t, czyli o 1,1 mln t – o 5 procent mniej od zbiorów z roku ubiegłego.
Zbiory zbóż jarych łącznie z jarymi mieszankami zbożowymi wyszacowano na 4,3 mln t, czyli o 4,7 tys. t – o 0,1 procent więcej od zbiorów z roku ubiegłego.