W łupinach czy bez, w piwnicy, szafce czy lodówce. W skrzynce czy w foliowym worku? Podpowiadamy, jak przechowywać cebulę z tegorocznych zbiorów, aby jak najdłużej zachowała walory smakowe oraz nie uległa zepsuciu.
Pogoda nie sprzyjała w tym roku uprawie cebuli – jednego z najpopularniejszych i najcenniejszych warzyw uprawianych przez polskich rolników. Plonowanie było słabsze niż oczekiwano, a przechowywanie jest w tym sezonie trudniejsze niż zwykle.
– Wczesna i ciepła wiosna zapowiadały dobre, a nawet bardzo dobre warunki dla wegetacji cebuli. Pogoda pokrzyżowała jednak plany rolnikom. Ulewne deszcze, upały i susza, gradobicie ostatecznie zdecydowały o pojawiających się chorobach i słabych plonach. W bieżącym roku zbiór cebuli rozpoczęto w związku z tym wcześniej niż zwykle – mówi Janusz Hajdukiewicz, doświadczony ogrodnik z Rodzinnego Ogrodu Działkowego imienia Bolesława Chrobrego w Kielcach.
Nie najlepszy rok dla cebuli skłania rolników i działkowców do starannego zabezpieczenia plonów na zimę.
Jak ją przechowywać w domu?
Jak mówią kieleccy działkowcy warto zadbać o jak najlepsze warunki dla tego cennego warzywa.
– Wysuszoną cebulę w łupinach koniecznie trzeba umieścić w dobrze wentylowanym, chłodnym i zacienionym miejscu, w bawełnianych lub jutowych workach, koszykach, drewnianych skrzynkach lub pojemnikach z otworami. Piwnica, spiżarnia będą najlepszym miejscem na przechowywanie tego warzywa.
W żadnym razie nie wolno przechowywać cebuli w foliowych workach, a zapas cebuli trzeba wykorzystany maksymalnie w ciągu miesiąca – mówi Janusz Hajdukiewicz.
Obraną cebulę można przechowywać w lodówce.
Cebula to jedno z najzdrowszych warzyw – skarbnica witaminy C, witaminy z grupy B, zawiera też potas, wapń i żelazo. Zwalcza stany zapalne, ma działanie bakteriobójcze, obniża również poziom złego cholesterolu i ciśnienie krwi, w medycynie ludowej znana jest też z właściwości uśmierzenia bólu stawów. Ponieważ zawiera krzem i wapń, pozytywnie wpływa na stan naszych kości, dlatego polecana jest w diecie dzieci oraz osób starszych – po 50 roku życia. Ma także działanie przeciwnowotworowe.
Warzywo to słynie także z właściwości przeciwstarzeniowych. Zawarte w niej