Dobra pogoda dla wegetacji ozimin panowała zarówno we wrześniu, październiku, jak i listopadzie – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Ile zbóż ozimych posiano pod zbiory w 2025 roku i jak rosły do tej pory?
Około 2,2 mln ha pszenicy ozimej, 0,7 mln ha żyta, ponad 1,2 mln ha pszenżyta ozimego, ponad 0,4 mln ha jęczmienia ozimego, około 0,1 mln ha mieszanek zbożowych ozimych. Rzepakiem i rzepikiem ozimym obsiano około 1 mln ha – wynika z krajowych statystyk. Jak oziminy rosną na naszych polach?
Wrzesień na polach
Jak ocenili eksperci, we wrześniu panowały wyjątkowo wysokie temperatury powietrza, znacznie przekraczające normy wieloletnie. W pierwszej połowie września był niedobór opadów, ale ulewne deszcze, które przechodziły głównie w południowo zachodniej części kraju w drugiej dekadzie miesiąca, spowodowały podtopienia pól i powodzie. Wiele gospodarstw odnotowało straty w uprawach i na użytkach zielonych.
Tam, gdzie nie było podtopień ciepła i słoneczna aura stwarzała na ogół dobre warunki dla przeprowadzania zbioru upraw i zakończenia rozpoczętych w sierpniu zasiewów rzepaku ozimego oraz rozpoczęto siewy żyta i pszenżyta. Do siewu pszenicy ozimej przystąpiono w drugiej połowie września.
We wrześniu kończono rozpoczęte w sierpniu wykopki ziemniaków, zbierano buraki cukrowe oraz kolejny pokos traw łąkowych i wieloletnich roślin motylkowych. W całym kraju w drugiej połowie września rozpoczęto zbiór kukurydzy na ziarno. Lokalnie pod koniec miesiąca zbierano poplony ścierniskowe.
Październik
Ciepła i słoneczna pogoda w październiku z okresowymi intensywnymi opadami deszczu stwarzała dobre warunki dla prac w polu. Do końca drugiej dekady października zakończono rozpoczęte we wrześniu siewy żyta i pszenżyta oraz pszenicy ozimej. Oziminy wysiane we wrześniu zaczęły się krzewić pod koniec października.
W drugiej połowie miesiąca zakończono wykopki ziemniaków. Nadal zbierano buraki cukrowe oraz kukurydzę uprawianą na ziarno, a także poplony ścierniskowe. Powszechnie wykonywano orki przedzimowe. Do końca miesiąca na obszarze całego kraju trwał okres pastwiskowy.
Listopad
Dobra pogoda dla wegetacji roślin panowała też w listopadzie. Temperatura powietrza sprzyjała wschodom, wzrostowi i rozwojowi późno zasianych ozimin. Umożliwiała także wykonywanie jesiennych prac polowych oraz zbiorów roślin okopowych i pastewnych. Oziminy wysiane w optymalnych terminach agrotechnicznych krzewiły się, a dobowe wahania temperatury powietrza sprzyjały hartowaniu się roślin.
W połowie listopada dobiegał końca zbiór buraków cukrowych, poplonów ścierniskowych. Wykonywano orki przedzimowe i inne jesienne prace polowe. Sprzyjające temperatury w wielu rejonach kraju przedłużyły sezon pastwiskowego do końca listopada.
Z oceny przeprowadzonej w listopadzie przez rzeczoznawców terenowych GUS wynika, że zbóż ozimych pod zbiory w 2025 roku zasiano ok. 4,6 mln ha, tj. na poziomie nieco wyższym niż w roku ubiegłym, z tego:
- pszenicy ozimej zasiano ok. 2,2 mln ha,
- żyta ok. 0,7 mln ha,
- pszenżyta ozimego ponad 1,2 mln ha,
- jęczmienia ozimego ponad 0,4 mln ha,
- mieszanek zbożowych ozimych ok. 0,1 mln ha.
Powierzchnię obsianą rzepakiem i rzepikiem ozimym szacuje się na około 1,0 mln ha.