Trwa sezon na grzybobranie. Przechodzące niemal codziennie deszcze i wysoka temperatura tworzą wprost idealne warunki do rozwijania się grzybów jadalnych. W naszych lasach zbierane są one codziennie przez rzesze ludzi.
Grzyby najlepiej rozwijają się w warunkach wilgotnych. Ale nie tylko deszcze sprzyjają ich wysypowi w lasach. Ważne są też: odpowiednia temperatura, podłoże i gatunek grzyba. Gdzie ich szukać, podpowiadają drzewa.
– Grzyby są owocnikami wyrastającymi z grzybni, która znajduje się w ściółce i wierzchniej warstwie gleby. Grzybnia jest najważniejszą częścią grzyba, pozostaje ona w stałym współżyciu z korzeniami drzew leśnych, dzięki którym może ona prawidłowo się rozwijać. Dlatego należy przestrzegać kilku ważnych zasad, które pozwolą ochronić grzybnię przed uszkodzeniem oraz zapewnią jej dalszy rozrost – wyjaśniają eksperci Lasów Państwowych.
Największy wysyp grzybów trwa od sierpnia do października. Większość gatunków lubi ciepło, deszcz, ale nie toleruje zimnych nocy. Miejsce wyrastania poszczególnych gatunków grzybów najlepiej wskazują drzewa, ponieważ niektóre wolą lasy liściaste, inne iglaste, a są i takie, które wybierają lasy mieszane.
Niektórzy grzybiarze polecają poranne wyprawy na grzyby, inni są zdania, że każda pora jest na to dobra. Najszybciej po deszczu wyrastają maślaki i koźlarze. Potrzebują na wzrost zaledwie jednego dnia. Z obserwacji leśników wynika, że na kurki trzeba poczekać od dwóch do pięciu dni, a na podgrzybki nawet sześć dni. Borowiki rosną najdłużej – nawet tydzień i więcej.
Borowiki znaleźć można zwłaszcza pod sosnami, ale także obok dębów. W ich pobliżu często wyrastają trujące muchomory czerwone.
Koźlarze z upodobaniem wybierają okolice brzóz.
Podgrzybki znaleźć można w lasach liściastych i iglastych. Lubią sosny, świerki, a także dęby i buki. Popularne zajączki rosną wśród drzew liściastych, iglastych, a nawet na trawnikach.
Kanie wybierają na siedliska lasy liściaste.
Maślaki występują w lasach iglastych, zwłaszcza w borach sosnowych.
Kurki tworzą swoje kolonie przy sosnach i świerkach, ale spotkać je można też przy dębach.
Rydze wybierają sąsiedztwo sosen.
Uwaga! Leśnicy przypominają, że najważniejsza jest grzybnia. Jeśli zostanie zniszczona, w tym miejscu nie wyrośnie już kolejny okaz.