Przez wieki otaczany był kultem przez katolików i prawosławnych. Dziś kojarzony jest głównie jako postać przynosząca prezenty dzieciom. Kim był?
Według przekazów historycznych Mikołaj żył na przełomie III i IV wieku na terenie obecnej Turcji. Był jedynym dzieckiem w bogatej rodzinie. Od najmłodszych lat odznaczał się wrażliwością na los biednych ludzi, a kiedy dorósł, został kapłanem. Po śmierci rodziców odziedziczył majątek, rozdał go ubogim. Potrzebującym pomagał nawet wtedy, kiedy został już wybrany na biskupa Miry.
– Święty Mikołaj jest patronem i opiekunem małych dzieci, panien na wydaniu. Jest także patronem żeglarzy, podróżników, ale i rolników, rybaków, gospodarzy, chłopów i pasterzy, a nawet wilków – mówi etnolog dr Alicja Trukszyn.
Jak dodaje, obecnie święty Mikołaj kojarzy się z rubasznym, dobrotliwym panem z długą białą brodą, w czerwonej kapocie, który powozi saniami zaprzęgniętymi w renifery.
Ten obecny wizerunek Mikołaja wiąże się z amerykańską reklamą coca-coli, która promuje taki właśnie obraz świętego od 1935 roku.
– Jednak prawdziwy święty Mikołaj – biskup, który rozdał całe bogactwo, przedstawiany jest w ikonografii w tiarze, z pastorałem, a w ręku trzyma albo trzy jabłka na tacy, albo trzy kule złote. Na wsi postrzegany jest jako bardzo dobry święty, w którego imieniny, czyli 6 grudnia, należało iść do kościoła i przez cały dzień pościć, a żeby wysłuchał próśb rolników i pasterzy – wyjaśnia dr Alicja Trukszyn.
Powszechnym zwyczajem w Polsce jest wkładanie nocą z 5 na 6 grudnia drobnych prezentów pod poduszkę. Na lepsze czeka się zawsze w Wigilię.