Pomimo pogodowych zawirowań w okresie tegorocznej wegetacji roślin, na polach w województwie świętokrzyskim było co zbierać. Zboża wprawdzie obrodziły trochę mniej niż zwykle, ale nasi rolnicy nie ucierpieli w tak dużym stopniu, jak w innych województwach w kraju. Co pokazują liczby?
Jeśli chodzi o zboża ozime, dały one w tym roku plony porównywalne do ubiegłorocznych, a średnie plony kształtowały się w województwie świętokrzyskim następująco:
pszenica ozima – około 5 t na ha
pszenżyto ozime – 4,5 t na ha
jęczmień ozimy 4,7 t na ha
żyto ozime 3,6 t na ha
– Na naszym polu doświadczalnym pszenżyto ozime w uprawie łanowej zebrano w ilości 7 t na ha, jęczmień ozimy w doświadczeniach ŚODR, było 14 odmian, średnie plony wyniosły od 7 do 9 t na ha – informuje Agnieszka Pietrzak, dyrektor ŚODR w Modliszewicach.
Zdaniem dyrektor ŚODR, w doświadczeniach plony zbóż ozimych dały o około 10 procent niższe plony od ubiegłorocznych. Mogło to wynikać z przebiegu pogody (ciepły marzec i przyśpieszenie wegetacji z początkiem kwietnia, a następnie w ostatniej dekadzie kwietnia mrozy, które spowodowały stres u roślin, co mogło zaburzyć ich właściwy wzrost. Obserwowaliśmy również przeżółknięcia oraz choroby na plantacjach, gdzie nawożenie nie było właściwe, gdyż wówczas trudniej było roślinom przetrwać stres spowodowany mrozami – ocenia dyrektor Pietrzak.
Jeśli chodzi o rzepak, to część roślin dotknęło przemarznięcie kwiatów i zawiązków młodych łuszczyn.
– Rok zapowiadał się dla rzepaku rekordowo, zanim doszło do przymrozków. Okazał się jednak przeciętny – zbiory średnie to około 4 t na ha choć w naszym województwie rolnicy uzyskiwali 5 t na ha, ale tutaj duże znaczenie miało stanowisko, płodozmian, właściwe nawożenie oraz ochrona – wyjaśnia dyrektor Pietrzak.
Jak dodaje, jeśli chodzi o plonowanie zbóż jarych, z roku na rok obserwujemy słabsze plonowanie, co spowodowane jest głównie okresami suchymi w maju i czerwcu.
Wysokie temperatury sięgające ponad 30 stopni Celsjusza spowodowały, że rośliny przedwcześni zakończyły wegetację.
– Plony w zbożach jarych były porównywalne do ubiegłego roku, choć w 2023 roku obserwowaliśmy obniżenie średnich plonów zbóż jarych np.:
pszenica jara – średni plon to 4 t na ha
jęczmień jary – 4 t na ha
owies – 3,3 t na ha
pszenżyto jare – 3,9 t na ha