Uprawa chrzanu nie jest popularna w regionie świętokrzyskim, a szkoda, bo zdaniem ekspertów ze Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, spośród wszystkich uprawianych warzyw nastręcza najmniej kłopotów uprawie. Łatwość uprawy polega nie tylko na sadzeniu i pielęgnacji, ale ochrona tej rośliny.
Chrzan należy do grupy warzyw rzadko spotykanych na naszych polach. Najlepiej rośnie na ziemiach 3-4 klasy, zasobnych w składniki pokarmowe i próchnicę. Uprawia się go zazwyczaj przez około 2 lata na tym samym stanowisku. Bardzo dobrze reaguje na nawożenie organiczne, dlatego przed założeniem plantacji zalecane jest stosowanie pełnej dawki obornika na jesień pod orkę zimową lub wczesną wiosną.
W Polsce jest jedna, zarejestrowana w 1983 roku odmiana chrzanu, pod nazwą Alpo, tzw. Duńczyk, o białym korzeniu i wysokich walorach smakowych. Są jeszcze dwa inne typy, nazywane przez plantatorów chrzanem Staropolskim i Warszawskim. Chrzan Staropolski ma żółty odcień korzenia i łykowatą konsystencją. Chrzan Warszawski to forma pośrednia pomiędzy Duńczykiem a Staropolskim o białym korzeniu i dobrym smaku.
Przed posadzeniem ziemię przygotować. Wykonać orkę na głębokości od 24 do 25 cm i jesienią nawieźć obornikiem, a wiosna uzupełnić nawożenie mineralne.
Chrzan sadzi się, gdy temperatura gleby osiągnie minimum 8 °C. Sadzonki układa się w glebie płasko na głębokości około 3-4 cm. Można również sadzić pod kątem lub pionowo. Pamiętać należy, aby nie sadzić chrzanu po roślinach kapustowatych, ponieważ należą do tej samej rodziny i może to sprzyjać występowaniu niektórych chorób i szkodników.
Zbiór chrzanu odbywa się w trzech terminach. Pierwszy przypada od 20 lipca. Taki korzeń trafia zazwyczaj do przetwórni i jest używany jako dodatek smakowy do kwaszenia. Drugi termin zbiorów to okres od początku września do 5-10 października i z tego zbioru chrzan wykorzystywany jest do produkcji chrzanu w słoikach. Po 20 października pozyskuje się sadzonki do dalszych nasadzeń.
Zbiór zazwyczaj wykonywany jest za pomocą maszyn specjalnie skonstruowanych na potrzeby gospodarstwa – koparki i podajnika taśmowego.
Plantacja chrzanu powinna być zakładana na rok lub dwa lata. Nie zaleca się prowadzenia uprawy dłużej niż dwa lata.