Wiśnie to najczęściej sadzone drzewa owocowe w Polsce. Mają wiele odmian i niezbyt duże wymagania. Właśnie trwa ich zbiór w sadach. Jak uprawiać i pielęgnować wiśnie?
W sadowniczej klasyfikacji wyróżnia się trzy podstawowe grupy drzew wiśniowych, które dają początek wciąż powstającym nowym odmianom. Są to:
- czerechy – mieszańce wiśni z czereśniami,
- szklanki – jasne owoce o bezbarwnym soku,
- wiśnie czarne, tzw. sokówki – o ciemnych owocach i soku.
Wiśnie rosną na terenie całego kraju i dobrze czują się w naszym klimacie. Jednak najlepsze dla wzrostu drzewa są stanowiska nasłonecznione, ponieważ w słońcu owoce nabierają dobrego smaku i szybciej dojrzewają.
Optymalne do uprawy są gleby piaszczysto-gliniaste, niezbyt ciężkie. Dla wiśni korzystny i zalecany jest odczyn gleby zbliżony do obojętnego, a więc pH około 7.
Wśród cenionych przez plantatorów i konsumentów odmian wiśni, najczęściej uprawiane są samopylne: Debreceni, Łutówka i Nefris, charakteryzujące się ciemnymi owocami i ciemnoczerwonym sokiem.
Do uprawy amatorskiej poleca się odmiany z wysoką odpornością na choroby i mróz, jak np. Northstar i Sabina, których owoce ciemne, średnie lub małe o ciemnoczerwonym miąższu i soku można zbierać już na początku lipca. Nadają się one na kompoty, soki, wina oraz jako owoc deserowy. Te odmiany są samopylne, plonują regularnie i bardzo obficie.
W amatorskiej uprawie popularne są także nieco mniej odporne na choroby i mróz, obficie plonujące samopylne odmiany Wanda i Kelleris 16.
Drzewka wiśni kupione z odkrytym korzeniem, czyli świeżo wykopane ze szkółki najlepiej posadzić jesienią – październik-listopad lub wczesną wiosną – marzec-kwiecień. Przed zakupem drzewek należy zwrócić uwagę, aby były zdrowe i nieuszkodzone, a korzenie nie mogą być przesuszone. Dobrze uformowane drzewka do sprzedaży powinny mieć co najmniej: 1,3 m wysokości, 3-4 pędy w koronie i wyraźny pień o średnicy minimum 1-1,5 cm na wysokości około 30 cm nad ziemią.
Drzewka sadzimy do dołka o średnicy nieco większej od bryły korzeniowej, formujemy w dołku kopczyk z mieszanki ziemi torfowej i przerobionego obornika. Przed posadzeniem drzewka wszystkie korzenie zbyt długie lub uszkodzone przycinamy. Ustawiamy drzewko w dołku, korzenie rozkładamy na kopczyku i całość zasypujemy ziemią. Ziemię wokół pnia lekko udeptujemy. Z ziemi wokół drzewka można uformować tzw. misę, która będzie zatrzymywała wodę, którą na końcu drzewo obficie podlewamy.