Próchnica jest organicznym składnikiem gleb, który ma duży wpływ na ich żyzność i urodzajność. Przekłada się to na plonowanie roślin uprawnych. Jak utrzymać ją w glebie?
– Próchnica powstaje z przyoranego obornika, nawozów organicznych, poplonów, resztek pożniwnych w wyniku procesów biologicznych i chemicznych w czasie ich rozkładu. Nadaje glebie ciemną barwę, co przyspiesza jej ogrzewanie się wiosną oraz wydłuża okres wegetacji. Odgrywa ważną rolę w tworzeniu struktury gruzełkowatej gleb, działa jako lepiszcze, poprawiając stosunki wodno-powietrzne. Posiada również dużą pojemność wodną, pozwala na zatrzymanie wody w glebie, co jest szczególnie ważne w latach suchych na glebach lekkich – informują specjaliści ze Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
Około 60 proc. naszych użytków rolnych zawiera mało lub bardzo mało próchnicy. Żeby ograniczyć zmniejszanie się ilości próchnicy w glebie należy:
- racjonalnie stosować nawozy mineralne, ponieważ stosowanie wyłącznie nawożenia mineralnego przez dłuższy czas prowadzi do spadku plonów,
- stosować nawożenie organiczne: obornik, gnojówkę, gnojowicę należy przyorać lub wymieszać z glebą przy użyciu brony talerzowej lub kultywatora bezpośrednio po zastosowaniu. Należy pamiętać także o tym, że nawozów organicznych nie stosuje się na pola w okresie od 30 listopada do 1 marca. Dawki nawozów organicznych powinny być tak wyliczone, aby ilość azotu w czystym składniku nie przekraczała 170kg/ha użytków rolnych. Nawozów organicznych nie należy również zbyt głęboko przyorać, dobrze działają, gdy wprowadzi się je płycej do biologicznie ożywionej warstwy gleby. Na glebach lekkich i średnich zaleca się je przyorać na głębokość 15-20 cm, a na glebach ciężkich na 10-15 cm,
- wprowadzić do uprawy poplony, najlepiej z roślin bobowatych i przeznaczyć je w całości na przyoranie,
- wapnować gleby kwaśne, gdyż zakwaszenie gleb prowadzi do rozkładu i ubytku próchnicy,
- stosować prawidłowy płodozmian, uprawiać przemiennie gatunki roślin, które wykorzystują próchnicę glebową z gatunkami, które wzbogacają glebę w próchnicę. Zawartość materii organicznej w glebach poprawia wprowadzenie do płodozmianu roślin bobowatych, ich mieszanek z trawami oraz uprawa traw wieloletnich.