Jakie znaczenie dla naszej gospodarki ma wieś? Według opinii respondentów, którzy wzięli udział w badaniu do Raportu Polska Wieś i Rolnictwo 2024 – produkuje żywność. Doceniono też rolę obszarów wiejskich w ochronie środowiska. Jednocześnie podkreślono, że rolnictwo wymaga finansowego wsparcia automatyzacji i cyfryzacji produkcji.
Blisko 76 procent biorących w badaniu z obszarów wiejskich uważa, że rolnicy są zaradni oraz że w rolnictwie pracuje się więcej i ciężej niż w innych zawodach (76,7 procent.
Większość badanych jest zdania, że polscy rolnicy chronią środowisko (63 procent), polskie rolnictwo jest dobrze zorganizowane (59,5 procent – znaczący wzrost w porównaniu z 2023 r. (51,2 procent)), a na wsi zostają osoby, które chcą tu mieszkać i się rozwijać (59,4 procent).
Niestety, jedynie co trzeci badany zgadza się ze stwierdzeniem, że w Polsce rolnictwo jest opłacalne (27,2 procent).
Zdania mieszkańców obszarów wiejskich co do oceny kierunku zmian zachodzących w polskim rolnictwie są podzielone.
Ponad połowa (51 procent) respondentów z obszarów wiejskich uważa, że są to zmiany zarówno na lepsze, jak i na gorsze, 19 procent uważa, że zmiany dokonują się na lepsze, a 23 procent twierdzi, że sytuacja zmienia się tylko na gorsze.
Jak pomóc w rozwoju polskim rolnikom? Zdaniem mieszkańców obszarów wiejskich, do 2050 roku należy w pierwszej kolejności pomóc rolnikom w spłacie kredytów (45,8 procent), dostosować rolnictwo polskie do zmian klimatu (43,9 procent) i wspierać wymianę pokoleniową (43,8 procent) oraz specjalizację i wzrost towarowości gospodarstw rolnych (35,4 procent).
Podobnie myślą na ten temat mieszkańcy miast. Ich zdaniem należy dostosować rolnictwo polskie do zmian klimatu (49,6 procent), wspierać wymianę pokoleniową (40,2 procent), pomóc rolnikom w spłacie kredytów (37,5 procent), wspierać specjalizację i wzrost towarowości gospodarstw rolnych (36,7 procent) oraz wspierać łączenie produkcji rolniczej z pozarolniczą (36,4 procent).
Zarówno mieszkańcy miast, jak i wsi są zgodni co do tego, że wzrost opłacalności produkcji rolnej wymagać będzie wsparcia automatyzacji i cyfryzacji produkcji, która zastąpi pracowników sezonowych w rolnictwie.