Opadłe z drzew liście mogą mieć dobry wpływ na rośliny uprawiane w przydomowym ogrodzie. Można wykorzystać je na wiele sposobów pod warunkiem, że pochodzą ze zdrowych roślin.
Jako ochrona przed mrozem, zimowe schronienie dla małych zwierząt zamieszkujących ogród i naturalny kompost – liście opadłe z drzew rosnących na terenie naszej posesji przysłużyć się mogą w ogrodzie na kilka sposobów.
Do osłaniania roślin
Jesienne liście utworzą naturalną osłonę przed mrozem. Gruba warstwa liści ochroni system korzeniowy roślin. Takiej pierzynki potrzebują rośliny cebulowe, byliny oraz krzewy. Jednak okrycie liśćmi wykonujemy dopiero po pierwszych przymrozkach. Liście muszą być suche.
Jako schronienie dla zwierząt
Warstwa suchych liści, jeśli pozostanie w ustronnym miejscu w ogrodzie może być schronieniem dla małych zwierząt zamieszkujących nasz ogród i wspierających nas w walce ze szkodnikami. Chodzi głównie o pożyteczne jeże, którym możemy się odwdzięczyć zostawiając kupkę suchych liści i gałązek, aby pomóc im w ten sposób przetrwać zimę. Pod liśćmi schronią się też zimą drobne organizmy, które mogą stać się pokarmem dla ptaków szukających w zimie pożywienia.
Do ściółkowania roślin
Opadające jesienią liście tworzą pod drzewami i krzewami naturalną ściółkę, ograniczającą parowanie wody z gleby i rozkładając się użyźniają glebę tworząc próchnicę.
Jako naturalny kompost
Opadłe z drzew liście można wrzucić do kompostowniku i wykorzystać na naturalny kompost dla roślin. Można je kompostować z innymi resztkami roślinnymi. Ale uwaga, do ściółkowania i kompostowania nie nadają sieliście: dębu, olchy, orzecha włoskiego i kasztanowca. Odpowiednie gatunki to np.: brzoza, grab, lipa, jesion, klon, wiąz.