W tym roku Dzień Kota przypada w piątek, 17 lutego. Koty mają swój dzień w kalendarzu, ponieważ te urocze czworonogi zajmują ważne miejsce w życiu człowieka. Są nie tylko towarzyszami życia, ale i cenionymi pracownikami na etacie. Niestety, zwłaszcza na wsiach ich życie bywa bardzo ciężkie.
Człowiek udomowił wąsatego czworonoga prawie 10 tysięcy lat temu, ale dopiero w 1990 roku we Włoszech koty doczekały się swojego międzynarodowego święta. W Polsce pierwsze obchody miały miejsce w 2006 roku. Dzień Kota to jednak nie tylko oddanie hołdu najpopularniejszemu zwierzęciu domowemu na świecie, ale również inicjatywa, która ma na celu uwrażliwienie społeczeństwa na problem bezdomnych i głodujących kotów. Szacuje się, że w Polsce taki los dotyka około 17 tysięcy kociaków.
Kot żyjący w mieście to domowy pupil, który wiedzie beztroskie, wygodne życie i jest ulubieńcem domowników. Kot na wsi to najczęściej nadal pracujące zwierzę, które ma określone zadanie do wykonania: łapanie i odstraszanie myszy.
Wiejski kot z reguły nie ma ani czasu, ani możliwości, by beztrosko wylegiwać się na kanapie. Jego główne zadanie to ochrona zbiorów przed szkodnikami.
Jak żyje wiejski kot? Nadal bardzo często jest pozbawiony opieki weterynaryjnej, nieszczepiony, zarobaczony, zapchlony, chory. Średni wiek życia wiejskiego kota to zaledwie dwa lata. Rekordziści dożywają 5-6 lat. Giną pod kołami samochodów i maszyn rolniczych, rozszarpane przez psy, złapane we wnyki, czasem uderzone w złości łopatą czy widłami, czasem z powodu chorób – ponieważ na ogół nie chronią ich szczepienia.
Wiejski kot sam ma się wyżywić, czasem dostanie mleko z udoju krów czy resztki z obiadu. Bardzo rzadko karmiony jest pożywieniem dla kotów.
Mało który wiejski kot ma wstęp do domu. Latem czy zimą jego królestwem jest obejście. W najlepszym przypadku ma wstęp do ciepłej obory czy stajni.
Jak poprawić los kotów wiejskich? Należy zacząć od zmiany mentalności i znajomości prawa. Zwierzę to nie rzecz i czuje – także to gospodarskie. Ma prawo do poszanowania jego życia i dbania o nie – stanowi o tym Ustawa o ochronie zwierząt. Polskie prawo tak mówi i tak ma być. Za jego łamanie grożą surowe kary.
Warto wspomnieć, że nie wszystkie koty na świecie świętują 17 lutego, w Wielkiej Brytanii mają swój dzień 8 sierpnia, w Stanach Zjednoczonych natomiast 29 października. Niestety, w niektórych miejscach koty nie mogą liczyć na sympatię czy choćby współczucie. Co roku w Azji, głównie w Chinach, na stole ląduje kilka milionów kotów. Niezwykle trudno pojąć to w naszej rodzimej kulturze.