Na świętokrzyskich polach już prawie po żniwach. Według raportu Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach na jakość tegorocznych plonów znaczący wpływ wywarła pogoda. Parametry zbóż w dużym stopniu zależą od terenu, na jakim były uprawiane.
Według informacji z powiatu kazimierskiego z uwagi na ulewne deszcze zmniejszają się parametry dotyczące zawartości glutenu oraz występuje niska zawartość białka w pszenicy. W większości powiatów jakość ziarna jest średnia w przypadku rzepaku ozimego – drobne nasiona, ale zaolejenie w granicach od 42 do 45. Jakość ziarna zbóż od średniej do dobrej w zależności od występujących na powiatach opadów i burz, które mogą pogorszyć parametry jakościowe.
Wilgotność zbieranego ziarna jest dość zróżnicowana i zależy od pogody i stanu plantacji, waha się od 11 do 15%. W powiecie buskim do skupów dostarczana jest bardzo mała ilość zbóż konsumpcyjnych, dominują zboża na cele paszowe. Jakość zbóż jarych jest średnia ze względu na niewykształcone w pełni ziarno, na co miała wpływ susza.
Jeśli chodzi o moce przechowalnicze i dostępność punktów skupu w regionie sytuacja wygląda następująco.
– W powiatach włoszczowskim, skarżyskim i koneckim nie ma punktów skupu. W powiecie kazimierskim żaden ze skupów nie skupuje żyta. Natomiast w powiecie opatowskim oraz kieleckim punkty nie skupują owsa. W powiecie sandomierskim jeden skup nie rozpoczął jeszcze skupu. Na terenie pozostałych powiatów nie ma problemu z dostępności skupów – informuje Agnieszka Pietrzak, dyrektor Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.
Koszty zbioru zbóż i rzepaku wahają się w tym roku w województwie świętokrzyskim od 400-650 zł/ha.