Sylwester, jak każde inne święto, ma swoją tradycję na świętokrzyskiej wsi. Czy wiemy, skąd się ona wzięła?
Nazwa ostatniego dnia w roku pochodzi od imienia papieża Sylwestra. Pierwszy raz święto obchodzone było uroczyście w roku 999, kiedy papieżem był Sylwester II.
– W tamtym czasie mieszkańcy Rzymu, a także innych miast europejskich, z obawą witali ostatni dzień 999 roku. Było to związane z proroctwem Sybilli, które głosiło, że w roku 1000 nadejdzie koniec świata. Chyba nikogo nie zdziwi fakt, że nikt nie wyczekiwał nadejścia północy z niecierpliwością i radością, ludzie bali się nadchodzącego dnia. Kryli się w domach i czynili pokuty. Gdy minęła północ, a świat istniał nadal, ludzie wybiegli na ulicę i zaczęli świętować oraz bawić się. Rozpacz zamieniła się w radość, zabawę i euforię. Wtedy papież Sylwester II udzielił po raz pierwszy w historii błogosławieństwa urbi et orbi, czyli miastu i światu. Od imienia tego papieża nazwane zostały wszelkie zabawy odbywające się ostatniego dnia roku – mówi etnolog, dr Alicja Trukszyn.
Jak tłumaczy etnolog, początek nowego roku świętowano od starożytności. Jednak różnice w kalendarzach sprawiały, że odbywało się to w różnych porach roku. Zwyczaj rozpoczynania nowego roku od pierwszego dnia stycznia wprowadził w swej reformie kalendarzowej Juliusz Cezar. Wcześniej Rzymianie Nowy Rok witali 1 marca. W starożytnym Egipcie Nowy Rok świętowano pod koniec września, gdy wylewał Nil. W tym dniu Egipcjanie organizowali procesję wzdłuż brzegu rzeki. W Babilonii Nowy Rok wypadał na wiosnę. Świętowano wtedy porę deszczową i odrodzenie przyrody. Obchody trwały 10 dni. Celtycki Nowy Rok zwany był „Samhain”, co oznaczało „koniec lata” albo „święto gasnącego słońca”. „Samhain” to również nazwa pierwszego miesiąca nowego roku. Rozpoczynał on czas nadejścia chłodu i ciemności.
Witając Nowy Rok szampanem, powinniśmy zwrócić uwagę na niepozorne bąbelki w sylwestrowym trunku. Według tradycji mają określać charakter naszego życia w nadchodzącym roku. Unoszące się spokojnie z dołu do góry przepowiadają spokojny rok życia wśród najbliższych. Gdy jednak poruszają się nierównomiernie, wróżą zmiany. Towarzyskie rozmowy po północy również nie są bez znaczenia, szczególnie dla panien. Powinny uważnie im się przysłuchiwać, bo pierwsze imię męskie, jakie padnie podczas dyskusji, ma się okazać imieniem przyszłego męża. W sylwestra spożywajmy to, co okrągłe, ponieważ zgodnie z tradycją okrąg przyniesie nam szczęście. Symbolizuje zamknięcie rocznego cyklu.