Główny Urząd Statystyczny podsumował tegoroczne uprawy i zbiory w sadach owocowych. Jaki był dla nich 2023 rok?
Pogoda w sezonie zimowym 2022/23 pozwoliła roślinom sadowniczym przetrwać okres spoczynku w dobrej kondycji, bez istotnych strat mrozowych. Niskie temperatury w marcu i kwietniu opóźniły wegetację, co jednocześnie sprzyjało ochronie pąków kwiatowych przed przemarzaniem wczesną wiosną.
Intensywność oblotu owadów zapylających była jednak niższa niż w ubiegłym roku, także z powodu niekorzystnej pogody.
Niskie temperatury powietrza w maju doprowadziły do uszkodzeń kwiatów, a susza utrzymująca się w kolejnych tygodniach wywołała silne opadanie zawiązków owoców. W konsekwencji ilość zawiązanych owoców na wielu plantacjach była mniejsza niż przed rokiem.
Powtarzające się okresy relatywnie niskich temperatur oraz długotrwałych opadów deszczu, spowodowały większy rozwój chorób grzybowych i szkodników. Natomiast ze względu na wysokie ceny środków ochrony roślin i złą pogodę, intensywność i skuteczność prowadzonych zabiegów były ograniczone.
Na przeważającym obszarze kraju pogoda poprawiła się na przełomie czerwca i lipca, zaś pierwsza połowa sierpnia była z dużą ilością opadów oraz lokalnie występującymi burzami i opadami gradu. Na niektórych plantacjach przyniosło to istotne uszkodzenia roślin i owoców. Wysokie temperatury powietrza w drugiej połowie sierpnia, a także ciepłe i słoneczne dni we wrześniu i październiku, sprzyjały dojrzewaniu owoców, m. in. jabłek, gruszek i śliwek.
Produkcja owoców w sadach w 2023 roku została oszacowana na niespełna 4,4 mln ton, czyli prawie o 9 procent mniej niż w 2022 roku.
Zbiory z sadów jabłoniowych przekroczyły 3,8 mln ton i były niemal o 9 procent niższe w porównaniu z rokiem ubiegłym.
Produkcję gruszek w sadach oceniono na 79 tys. ton, tj. o 2 procent mniej niż przed rokiem.
Zbiory śliwek obniżyły się w tym czasie o ok. 5 procent i wyniosły 126 tys. ton.
Produkcję wiśni oszacowano na 168 tys. ton, czyli o ponad 8 procent mniej niż rok wcześniej, zaś zbiory czereśni spadły o przeszło 10 procent do 69 tys. ton.
Łączną produkcję brzoskwiń, moreli i orzechów włoskich oceniono na niespełna 20 tys. ton, czyli o ok. 10 procent mniej niż przed rokiem.
Zbiory pozostałych owoców z drzew wyniosły prawie 3 tys. ton, i były zbliżone do wyniku uzyskanego w 2022 roku.