Jakie rasy bydła mięsnego warto hodować w województwie świętokrzyskim? Na jakie problemy mogą napotkać hodowcy i z jakimi wyzwaniami będą się mierzyć w przyszłości nasi rolnicy? Wizyta na targach Sommet de l’Elevage, w Clermont-Ferrand i we francuskich gospodarstwach pokazała hodowcom jakie wyzwania stoją przed polskimi hodowcami.
– Polska jest krajem, który ma bogate tradycje w produkcji bydła zarówno mlecznego jak i mięsnego, lecz transformacja gospodarki, która przeszliśmy spowodowała, że wkradł się chaos genetyczny, i produkujemy mało mięsa wołowego z bydła czystej rasy, dlatego nie ustajemy w zabiegach, aby nasi rolnicy, decydujący się na produkcję bydła mięsnego, mogli to robić w czystej rasie dostosowanej do polskich warunków. Wizyta we Francji dała naszym rolnikom możliwości zapoznania się z rasami mięsnymi, którymi warto się zainteresować dla przyszłej produkcji. Podczas wizyt w gospodarstwach zajmujących się hodowlą bydła mięsnego nasi rolnicy oglądali hodowlę i rozmawiali z rolnikami o żywieniu, hodowli i selekcji genetycznej, a także o opłacalności produkcji – mówi Jerzy Pośpiech, dyrektor Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, który zorganizował przed miesiącem ciekawy wyjazd do Francji.
Jednym z odwiedzonych gospodarstw była hodowla w miejscowości Les Bordes. Cyril Rousset – właściciel gospodaruje na 230 hektarach i utrzymuje 340 sztuk bydła rasy Limousine, w tym ok 150 krów mamek.
Rasa Limosine
Rasa Limosine jest utrzymywana ze względu na mięso o doskonałych właściwościach kulinarnych. Obok imponującego umięśnienia, bydło tej rasy ma także zdolność przystosowania się do różnych warunków środowiska, dobre zdrowie, łatwość wycieleń i dużą żywotność cieląt. Zwierzęta mogą być utrzymywane zarówno w budynkach inwentarskich, jak i na pastwiskach. Rolnik należy do spółdzielni, która pomaga rolnikom w zaopatrywaniu się w środki produkcji oraz oferuje członkom spółdzielni korzystanie ze specjalistycznych maszyn. Oferuje swoje produkty do sprzedaży różnymi kanałami: przez pośrednika oraz przez spółdzielnię oraz bezpośrednio przez stronę internetową.
Rasa Aubrac
Drugie gospodarstwo – Les Aubracs D’Anthony w miejscowości Saulzet-le-Froid w samym sercu regionu Owernia należy do Anthonyego Pellissier i liczy 80 hektarów.
Stado podstawowe składa się z 60 krów mamek rasy Aubrac utrzymywanych w systemie pastwiskowym. Rasa Aubrac to francuska rasa rodzima, ukształtowana w trudnym górskim klimacie obszaru południowego Masywu Centralnego. Jest świetnie przystosowana do warunków lokalnych dzięki wyjątkowej odporności na mróz i wahania temperatury oraz bardzo dobremu wykorzystaniu paszy. Ma doskonałe cechy mateczne, praktycznie wszystkie wycielenia kończą się sukcesem bez ingerencji hodowcy. Latem krowy pasą się na zielonych pastwiskach, a zimą karmi się je sianem ze zebranych łąk. Zimę krowy spędzają w jasnym i przewiewnym budynku regularnie wyścielanym obfitą ściółką. Umiejscowienie ich w jednym budynku sprzyja nawiązaniu kontaktów nie tylko pomiędzy krowami i cielętami, ale także między hodowcą i jego stadem. Wszystkie te czynniki: selekcja genetyczna, zachowany dobrostan, jakość naturalnej paszy, higiena pomieszczeń i zwierząt przyczyniają się produkcji wysokiej jakości wołowiny.