Jarmuż to roślina, która jest doskonałym źródłem żelaza, magnezu, kwasu foliowego, wapnia i potasu. Jak dowodzi nauka wykazuje działanie przeciwnowotworowe. Jest też smaczny i długo utrzymuje świeżość. Na targu owocowo-warzywnym w Kielcach wielu klientów kupuje go systematycznie.
Jednak to warzywo, jak mówił jeden z klientów na miejskim placu targowym w Kielcach, wciąż jeszcze jest za mało doceniane i promowane. A przecież jest takie zdrowe i można je wykorzystać w kuchni na wiele sposobów.
– Doskonale nadaje się na sałatki, dużo lepiej smakuje niż zwykłe sałaty i utrzymuje jędrność. To propozycja dla wszystkich, ponieważ jarmuż lubią także dzieci. Systematycznie kupuje jarmuż na stoisku pana Józefa, który poleca kilka odmian tej rośliny. Wszystkie są bardzo smaczne – mówił jeden z młodych klientów na targu.
Odżywia, syci i redukuje kilogramy
Jarmuż to odmiana kapusty o długich, zielonych, pomarszczonych i dość twardych liściach. Jarmuż zawiera duże ilości białka, błonnika i witamin, zwłaszcza C i K oraz z grupy B. Jest też bogatym źródłem cennych pierwiastków, takich jak magnez, żelazo, cynk i fosfor, soli mineralnych, w tym wapnia i potasu oraz sulforafanu, który jest jednym z najsilniejszych antyoksydantów
Niewiele osób wiem, że kubek jarmużu to 200 proc. dziennego zapotrzebowania w witaminę A, ok. 130 proc. w witaminę C oraz ponad 600 proc. w witaminę K. Jeden kubek jarmużu ma zaledwie 33 kalorie. Jarmuż to także dobry sposób na ograniczanie podjadania – syci na długo i polecany jest w dietach redukcyjnych.
Jarmuż jest dostępny przez cały rok. To roślina niezbyt wymagająca, dlatego może być uprawiana przez ogrodnika-amatora. Ma kilka odmian.
Jarmuż kędzierzawy jest najczęściej spotykany w uprawie. Jego liście mają kolor zielony – jasny lub ciemny. Zwykle ma kędzierzawe liście, stąd jego nazwa. Łodygi są dość twarde. Posiada pieprzny i lekko gorzki smak, jednak im liście są młodsze, tym smak jest delikatniejszy.
Odmiany jarmużu
Jarmuż dekoracyjny Scarlet to odmiana z purpurowo-fioletowymi liśćmi, które też są kędzierzawe. Ze powodu dekoracyjnego koloru ta odmiana wykorzystywana jest także jako roślina ozdobna.
Jarmuż toskański ma długie i wąskie liście o barwie ciemnozielonej. Odmiana ta ma intensywny, lekko słodki smak. Liście mogą mieć również kolor niebieskozielony.
Jarmuż coraz częściej gości w polskich kuchniach, stanowiąc cenny składnik rozmaitych potraw. Z jarmużu można przygotować na przykład sałatkę, koktajl czy nawet chipsy.