Słodkie czy kwaśne, soczyste, twarde czy kruche? Jaką odmianę jabłek wybrać, aby zaspokoić zalecaną przez dietetyków dzienną porcję witamin, minerałów i błonnika pokarmowego? Jakie odmiany królują w Świętokrzyskiem?
Jak pokazują badania Kantar Polska, najpopularniejsze i najchętniej wybierane przez Polaków odmiany jabłek to: lobo (38 procent), szampion (30 procent), jonagold i ligol po (25 procent), gala (22 procent) i antonówka (20 procent.).
Badanie pokazuje także że 9 na 10 Polaków potrafi wskazać odmiany jabłek, na które ma ochotę. Tylko 5 procent osób mówi, że nie zna żadnej z popularnych odmian jabłka.
Jabłko od lat jest najpopularniejszym owocem w Polsce. Spożywa je codziennie 9 na 10 Polaków, z których każdy ma swoją ulubioną odmianę, dopasowując wybór do swojego smaku.
Co pokazuje badanie odnośnie popularności odmian wśród polskich konsumentów?
Na pierwszym miejscu wymieniane jest lobo – to odmian jesienna, nie zimowa, co znaczy, że najlepiej smakuje w tym właśnie okresie, jesienią i wczesną zimą. Jest to też jedna z najstarszych odmian uprawianych w Polsce, stąd jej duża rozpoznawalność.
Lobo jest liderem badania w każdej grupie wiekowej. Odmiana wskazywana przez połowę mieszkańców Polski północnej (pomorskie, zachodniopomorskie) – 51 procent. oraz wschodniej (warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie) – 48 procent. Preferowana przez kobiety (40/36) i osoby określające swoją sytuację materialną jako przeciętną – „żyjemy oszczędnie” (40 procent). Lobo to soczyste i aromatyczne jabłka o intensywnie czerwonym kolorze, do spożycia na surowo i do przetworów. Lobo znane jest też z wytrzymałości na trudne warunki atmosferyczne, co także może być istotne w wynikach badania realizowanego w końcówce tegorocznych zbiorów.
Najstarsza na liście popularności jabłek jest odmiana golden delicios.
Popularnością konsumentów cieszą się też jabłka odmian amerykańskich, jak cortland, jonagold, golden i idared oraz czeskie – rubin, szampion i topaz.
Polacy chętnie wybierają też krajowe odmiany, jak alwa czy ligol.
Uprawa jabłek to także mocna strona świętokrzyskiego rolnictwa. Jabłonie są obecnie wśród drzew owocowych najpopularniejszą uprawą na terenie regionu sandomierskiego. Sady jabłoniowe zajmują powierzchnię około ponad 11 tysięcy hektarów. W świętokrzyskich sadach dominują takie odmiany, jak: papierówka, bukówka, synapka, grochówka, żeleźniak, szara reneta, boiken, kosztela czy jonatan.