W 2022 r. jesień kalendarzowa i astronomiczna przypadają tego samego dnia – w piątek 23 września. Kilka tygodni temu przywitaliśmy jesień meteorologiczną, która zaczęła się 1 września. Co dzieje się na świętokrzyskich polach uprawnych?
Jesień oznacza na polach czas bardzo intensywnych prac związanych z nawożeniem, siewem i ochroną ozimin oraz ochrony plantacji przez chwastami i szkodnikami. Dzięki temu gleba będzie lepiej przygotowana do prac wiosennych.
– Kalendarz agrotechniczny jest wypełniony szczelnie pracą przez cały rok. Rolnicy już tuż po żniwach myślą o płodozmianie, nawożeniu gleb, o zalecanym doborze odmian zbóż ozimych. O tej porze roku na świętokrzyskich polach jest cały szereg prac do wykonania. Planują też powierzchnie zasiewów, nasadzeń – informuje Jerzy Pośpiech – dyrektor Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.
Jeśli chodzi o terminy prac to są one szczegółowo określone dla poszczególnych zbóż, ponieważ liczy się długość dnia, nasłonecznienie, temperatura, które związane są z położeniem geograficznym.
– Rolnik musi brać pod uwagę długość okresu wegetacji i optymalny termin prac zalecanych dla danego regionu. W Świętokrzyskiem siew rzepaku ozimego i jęczmienia ozimego ma termin już w sierpniu, 5 października jest terminem ostatecznym dla zasiewu pszenicy, chociaż, oczywiście późniejsze terminy też są dopuszczalne. Trzeba jednak pamiętać, że opóźnienie siewu zbóż wymaga zwiększenia obsady i wysiewu oraz może wiązać się ze spadkiem plonowania roślin. Rolnik musi pamiętać, że roślina również liczy dni świetlne – mówi dyrektor Jerzy Pośpiech.