Ciapajka z rzepy, konfitura z aronii i dżem marchewkowy z pomarańczową nutą uznane zostały za najsmaczniejsze podczas III Festiwalu Smaków Babiego Lata, który odbył się w niedzielę, 1 października w Ciekotach.
Impreza odbyła się na terenie Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach. Jury wybierało najpyszniejsze świętokrzyskie potrawy.
Festiwal to powrót do tradycji kulinarnych naszych przodków. Na stoiskach można było spróbować wielu lokalnych smaków przygotowanych według starych receptur mam i babć.
W „Szklanym Domu” zjawiło się wielu mieszkańców naszego regionu, którzy chcieli spróbować lokalnych przysmaków oraz dowiedzieć się jak przetwarzać żywność. Wydarzenie było także okazją do przybliżenia idei zdrowego odżywiania, samodzielnego przygotowania przetworów według przepisów na jesienne smaki.
Oto wyniki konkursów:
W konkursie „Jesień na talerzu” bezkonkurencyjna była zupa z rzepy serwowana pod nazwą „Ciapajka na talerzu”, przygotowana przez Koło Gospodyń Wiejskich Domaszowianie. W uznaniu smaku i pomysłu na tradycyjne jesienne dania nagrodzona została Złotą Patelnią Starosty Kieleckiego.
Drugie miejsce w tym konkursie zajęło Koło Gospodyń Wiejskich Chełmowianie, które popisało się kremową zupą z dyni, a trzecie miejsce otrzymały Czarcie Babki za „Czarcie Grzyba podanie”. Wyróżnienia otrzymały: Koło Gospodyń Wiejskich z Piotrowa oraz Koło Gospodyń Wiejskich Brzezinianki.
W konkursie „Smaki Zamknięte w Słoiku” w kategorii „Warzywa” pierwsze miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich Florianki za dżem marchewkowy z pomarańczową nutą, drugie miejsce zajął Bartłomiej Kaczmarek za cukinię w curry, a trzecie miejsce Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich Rykoszyn za pyszne buraczki, paprykę i cukinię.
Przyznano dwa wyróżnienia, które otrzymały Koło Gospodyń Wiejskich Płucki i Koło Gospodyń Wiejskich Stokrotki.
W kategorii „Owoce” pierwsze miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich w Rakowie za konfiturę z aronii, drugie miejsce Koło Gospodyń Wiejskich Lisów za „Lisowskie złoto”, a trzecie – Stowarzyszenie Aktywne Kobiety Gnieździsk za rabarbar winny w słoiku.
Wyróżniono Koło Gospodyń Wiejskich Micigózd oraz Koło Gospodyń Wiejskich Aktywna Brynica.
Nagrody wręczali gospodarze wydarzenia: starosta Mirosław Gębski oraz wójt Tomasz Lato.
Jurorzy podkreślali szczególne smaki, które dominowały wśród przygotowanych konkursowych dań. Bazowały one głównie na warzywach i grzybach, wykorzystując ich smakowy potencjał.
Wiele działo się również na scenie amfiteatru. Zespół Pieśni i Tańca Ciekoty otrzymał specjalne podziękowania od starosty kieleckiego Mirosława Gębskiego z okazji 30-lecia działalności. Na ludową nutę zaśpiewali: Jarosław Stachura, Domaszowianie, Aktywne Kobiety Gnieździsk. Wszystkich do tańca porwała Kapela Adaśki.
Organizatorami III Festiwalu Smaków Babiego Lata byli Starostwo Powiatowe w Kielcach oraz Gmina Masłów.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Małżonka Prezydenta RP – Agata Kornhauser-Duda.