Główny Lekarz Weterynarii poinformował o prowadzeniu planowanej jesienią akcji doustnych szczepień lisów przeciwko wściekliźnie. Szczepieniem objęte zostaną także lisy w świętokrzyskich lasach.
Szczepienie prowadzone będzie na terenie Polski od 5 września do 4 października bieżącego roku.
Na terenie województwa świętokrzyskiego akcja przeprowadzona zostanie między 19 września a 4 października 2024 roku.
Akcja szczepień polega na zrzutach przynęty zawierającej szczepionkę doustną przeciwko wściekliźnie dla lisów wolno żyjących z samolotów lub śmigłowców, a także na ręcznym wykładaniu podczas akcji produktu leczniczego weterynaryjnego o nazwie Rabadrop.
Przynęta dla lisów ma kolor brązowo-zielony lub brązowy i kształt kostki lub kulki o stałej konsystencji. Wewnątrz przynęty znajduje się plastikowy blister z nadrukiem o treści: „Uwaga – szczepionka przeciw wściekliźnie“. Zawartość blistra jest zawiesiną w kolorze od pomarańczowego do czerwono-fioletowego.
Uwaga! Przynęt nie należy podnosić ani dotykać, ponieważ przeniesienie na nie zapachu człowieka spowoduje u lisów utratę zainteresowania szczepionką.
Co bardzo ważne, w okresie 14 dni po wyłożeniu szczepionki należy nie dopuszczać do ewentualnego kontaktu zwierząt domowych i gospodarskich ze szczepionką, dlatego psy powinno się wyprowadzać jedynie na smyczy pod kontrolą opiekuna, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach. W przypadku ewentualnego spożycia szczepionki przez zwierzęta domowe czy gospodarskie, trzeba skontaktować się z lekarzem weterynarii świadczącym usługi dla zwierząt. W sytuacji, gdy kontakt ze szczepionką ma człowiek, trzeba przemyć te miejsca wodą z mydłem, a w razie konieczności zgłosić się do lekarza medycyny – ostrzega Główny Lekarz Weterynarii.
Przy okazji szczepień lisów przeciwko wściekliźnie, Główny Lekarz Weterynarii przypomina także właścicielom psów o obowiązku szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Szczepieniu podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia. Posiadacze psów mają obowiązek zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.